Zarzuty znieważenia pomnika Henryka Jankowskiego dla osób, które go przewróciły

Zamieszania z pomnikiem prałata Henryka Jankowskiego ciąg dalszy. Zwolennicy księdza chcą, by jeszcze dzisiaj obalona statua wróciła na cokół. Ten z kolei został przez kogoś zdewastowany dzisiejszej nocy.

Pomnik jest w drodze na plac nieopodal kościoła świętej Brygidy w Gdańsku. Cokół na którym ma stanąć jest ogrodzony barierkami, nocą ktoś pomazał go czerwoną farbą. Pojawiły się napisy "zło" i "pedofil".

Na placu zebrali się zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy powrotu pomnika księdza Henryka Jankowskiego. Jak donosi reporter TOK FM Paweł Radzewicz, atmosfera jest nerwowa.

Teoretycznie w najbliższym czasie powinna rozpocząć się akcja stawiania pomnika, ale jak twierdzą gdańscy urzędnicy, byłaby ona nielegalna. Jeśli cokół został uszkodzony to powinien być zgłoszony jego remont i dopiero kolejnym krokiem byłoby uzyskanie zgody na ponowne postawienie. Urzędnicy poinformowali o tym społeczny komitet budowy pomnika.

Tymczasem zarzuty znieważenia pomnika i zniszczenia mienia postawiła prokuratura w piątek jednemu z trzech mężczyzn, którzy przewrócili gdański pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Dwaj pozostali sprawcy tego samego dnia mają usłyszeć identyczne zarzuty.

Za znieważenie pomnika grozi kara ograniczenia wolności lub grzywna, natomiast zniszczenie mienia zagrożone jest karą do 5 lat więzienia.

Pomnik prałata Henryka Jankowskiego został obalony w nocy z środy na czwartek. Od kilku miesięcy wokół osoby prałata pojawiają się oskarżenia ofiar o molestowanie seksualne dzieci.

Zawiadomienie o uszkodzeniu pomnika złożyli przedstawiciele społecznego komitetu budowy monumentu. Straty oszacowano na 25 tys. zł.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Awantura przed zniszczonym cokołem pomnika Henryka Jankowskiego
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 5 razy 3

  Będzie zabawa w kotka i myszkę? Jedni będą stawiali, a drudzy zrzucali? Wyobraźmy sobie,że na pomniku byłby ktoś nam bliski, naszym zdaniem bez skazy. Czy ktoś normalny chciałby, żeby go myślący inaczej obrzucali farbą i jajami, opisywali sprayem? Czy raczej wolelibyśmy, żeby nie stał publicznie i nie był narażony na ataki? Dlaczego więc taki upór obrońców czci prałaciej, zwłaszcza przy zderzeniu z wyznaniami ofiar księdza?

 • zorro318

  Oceniono 4 razy 2

  A ja zgadzam sie w zupelnosci z opinia RPO A Bodnara-"W państwie demokratycznym pomniki się stawia, ale także obala w sposób przewidziany przepisami prawa. Po odpowiedniej debacie, refleksji i zachowaniu wszystkich procedur. Tak się tworzy wspólnotę. Przekraczając tabu tworzymy niepotrzebne ryzyko - to który pomnik następny?"
  Obawiam sie ze sprawy nie skoncza sie na pomnikach.Nastepnymi beda zywi, jeszcze, ludzie Co dalej? Samosad? Lincz?
  P.S. Nie jestem zwolennikiem pralata, wyborca PiS etc.

 • przyganiacz

  0

  Zarzuty znieważenia pomnika Henryka Jankowskiego dla osób, które go przewróciły

  Prokuratura działa jak święta inkwizycja i obrońca bałwochwalstwa a nie organ sprawiedliwości państwa prawa. Kupy kamieni, a wirtualnie nawet gnoju, nie da się znieważyć, bo na to raczej nie zasługuje. Można zarzucić
  co najwyżej spowodowanie strat materialnych. Przedstawiciele "Solidarności" stawiają się w roli obrońców
  i czcicieli rozpasanego pedofila - gdy są pokrzywdzeni i świadkowie tego rozpasania, to nie potrzeba, żadnych wyroków sądowych...

 • ronin929

  0

  Piękna akcja nieposłuszeństwa obywatelskiego. Gdy wladza każe czcić zbrodniarza księdza pedofila to obowiązkiem każdego przyzwoitego człowieka jest opór

 • julietwhiskey

  Oceniono 1 raz -1

  Niniejszymi znieważanie pomnik i osobę prałata Henryka Jankowskiego, agenta, pedofila, przestępcy!
  Proszę mnie dołączyć do sprawy.

 • realizmforte2

  Oceniono 5 razy -1

  To wygląda na zbiorową paranoję obrońców zboczeńca, w psychologi znane pod termonem "syndrom szwedzki" -miłość do i desperacka obrona kata.
  Może tym ludziom należy zafundować profesjonalną pomoc - solidną psychoterapię ?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy -1

  Departament czwarty i wciaz ci sami eskimosi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX