Kuria toruńska: informacje podane w raporcie "Nie lękajcie się" są nieprawdziwe

Zarzuty względem ówczesnego biskupa Andrzeja Suskiego, który według fundacji "Nie lękajcie się" miał nie reagować na oskarżenie względem ks. Jarosława P., są nieprawdziwe - twierdzi toruńska kuria.

Rzecznik kurii diecezjalnej toruńskiej ks. Paweł Borowski w przekazanym w piątek PAP oświadczeniu dotyczącym "Raportu nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych" stwierdza, że zawarte w nim informacje o sprawie ks. Jarosława P. są nieprawdziwe.

Ksiądz Jarosław P. dostał zakaz wykonywania funkcji kapłańskich

"Informacje podane w raporcie są nieprawdziwe, a kuria diecezjalna toruńska po otrzymaniu formalnego zgłoszenia o popełnieniu przestępstwa rozpoczęła procedury zgodne z prawem kanonicznym i obowiązującymi przepisami. Po złożeniu formalnego doniesienia przez pokrzywdzonego, w dniu 27 listopada 2012 r., ks. Jarosław P. został zawieszony w wykonywaniu urzędu proboszcza. Zakazano mu także publicznego wykonywania jakichkolwiek funkcji kapłańskich, co jest równoznaczne z zakazem duszpasterstwa wśród dzieci i młodzieży. 13 grudnia 2012 r., po zgłoszeniu sprawy w Kongregacji Nauki Wiary, rozpoczęto formalne procedury wynikające z prawa kanonicznego" – czytamy w wydanym oświadczeniu.

Rzecznik kurii podkreśla jednocześnie, że w następstwie wyroku państwowego sądu apelacyjnego, 27 czerwca 2017 r. na ks. Jarosława P. "została nałożona kara suspensy, tzn. wydano zakaz wykonywania posługi kapłańskiej oraz noszenia stroju duchownego".

Czytaj też: Joanna Scheuring-Wielgus chce, żeby Kościół stanął przed Trybunałem w Hadze

Nie został przeniesiony do innej parafii

"Informacja o tym, jakoby ks. Jarosław P. został przeniesiony do innej parafii nie jest zgodna z prawdą. Oskarżony nie został przeniesiony do żadnej parafii na terenie diecezji toruńskiej, lecz zawieszony w publicznym wykonywaniu funkcji kapłańskich. Tym bardziej nie został przeniesiony do parafii leżącej na terenie innej diecezji. Parafia w Pucku leży poza granicami kompetencji ordynariusza diecezji toruńskiej. Do Pucka ks. Jarosław P. udał się z własnej woli. Jego udział w obrzędach liturgicznych naruszył zakaz publicznego wykonywania funkcji kapłańskich" – napisał w oświadczeniu ks. Borowski.

W związku z tym – jak zaznaczył rzecznik kurii toruńskiej – "zarzut względem ówczesnego biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego jest bezpodstawny".

Przypomniał ponadto, że w diecezji toruńskiej "nie ma tolerancji dla osób duchownych, które dokonują jakichkolwiek przestępstw, a tym bardziej przestępstw pedofilii. Osoby duchowne dopuszczające się tego typu przestępstw podlegają przepisom prawa polskiego oraz restrykcyjnemu prawu kościelnemu" – podkreślił ks. Borowski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (12)
Kuria toruńska: informacje podane w raporcie "Nie lękajcie się" są nieprawdziwe
Zaloguj się
 • stas_3151

  Oceniono 5 razy 5

  Zapewno tak, jak z Torunia to na pewno prawda, sam Rydzyk to potwierdza w radio Maryja. Wszystkie babcie już to wiedzą bo przewielebny nie mógł tego zrobić bo to przecież święty człowiek.

 • Jacek Wolski

  Oceniono 7 razy 5

  Nie ma żadnego przepływu informacji między diecezjami? To po co biskupi się spotykają w ramach Episkopatu? Po co rozbudowane kurie biskupie?

 • realizmforte2

  Oceniono 3 razy 3

  Klechy, jak zwykle,kiedy kłamstwa w zaparte już nie działają ,wpuszczają w obieg półprawdy. wiecznie żywe przydatne ze wszystkich stron.
  Kłamstwo można obalić,półprawdy -nigdy !!

 • kap_jeden

  Oceniono 3 razy 3

  czerniak toczy rzeczpospolita, skonczy sie rozbiorami , tak jak za kontrreformacji,......

 • Adam K

  Oceniono 5 razy 3

  Nieprawdziwe bo jest wiecej przypadkow

 • getz54

  Oceniono 2 razy 2

  Tłumaczenia tego kolesia urągają ludzkiej inteligencji. Za pedofilię zwykłego człowieka natychmiast zamyka się do więzienia, na 3 miesiące co najmniej. Proces, więzienie, niewykluczone ze pózniej dozywocie w Gostyninie. A kościół katolicki kara swojego zboka jakimś zakazem kłamania, oszukiwania, i handlowania sakramentami i to ma byc jedyna kara. Taki zbok nie wstaje wcześnie rano na roraty, śpi sobie do południa, pózniej bierze swój nieodłączny zestaw, olejek bambino i chloroform, wsiada w furę i jedzie po cywilnemu do innej miejscowości na polowanie. Państwo temu bezrobotnemu opłaca na dodatek składki emerytalne, karmi go i ubiera. Z tacy ma na uzywki, benzynę do auta i czekoladki dla dzieci. Jak zabraknie kasy, po drodze wstąpi do kolegi na plebanię, pomoze w spowiadaniu dzieci, przejdzie z tacą wzdłuz kościoła i pojedzie dalej. Gdzie jest państwo pytam ? Gdzie
  prokuratura i sądy ? Dlaczego Kaczyński i ksiądz w tym kraju mają status krowy w Indiach ?

 • bihepi

  Oceniono 4 razy 2

  Łojej...
  Trzeba będzie wpisać w raporcie innego z dziesiątek klechów, którzy bzykali dzieci w diecezji toruńskiej.

 • andrzejsec1

  Oceniono 4 razy 2

  Cytat: W związku z tym – jak zaznaczył rzecznik kurii toruńskiej – "zarzut względem ówczesnego biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego jest bezpodstawny"....
  Czyli co, facet całkowicie niewinny?
  Zawieszony, pozbawiony prawa kanonicznego, ale w oczach Boga niewinny. Jak lelija jaka!
  Łojezusie nazarejski

 • limanowiak

  Oceniono 3 razy 1

  Dupcył, wiec dostal zakaz dupcenia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX