Co dzieje się w głowie człowieka, który postanawia zniknąć? "Zamieć" książkowa o zamieciach życiowych

Co roku w Polsce znika około 19 tysięcy osób. Ich zaginięcie jest nagłe, znikają jakby zapadły się pod ziemię. Starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni. Na to nie ma reguły. Próbę zrozumienia, co dzieje się w ich głowie, podjął - przy wsparciu Fundacji ITAKA - autor książki "Zamieć".

Jedni znikają, bo chcą uciec od codzienności; inni, bo mają już dość; jeszcze inni, bo dopada ich choroba i nie do końca wiedzą, co się z nimi dzieje. Młodzi uciekają z domów, bo mają dość kłótni z rodzicami czy niepowodzeń w szkole. Bywa i tak, że ktoś znika, bo dochodzi do wypadku albo zbrodni. Ze statystyk wynika jednak, że około 80 procent zaginionych odnajduje się w ciągu kilku tygodni od zaginięcia.

 Gdy przychodzi zamieć

Adam Cioczek, pisarz i scenarzysta, przeanalizował bardzo wiele historii zaginięć, współpracował z Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA. W oparciu o to powstała powieść "Zamieć" - powieść o życiowych zamieciach, które powodują zawirowania w życiu trzech rodzin. - Bardzo ważna była dla mnie inspiracja z życia, ale to nie jest reportaż. To powieść, dlatego czerpałem też odrobinę ze swojej wyobraźni. Są to trzy historie, a każda z nich w jakimś stopniu jest zaczerpnięta z życia - mówi.

"Dwanaście dni temu. Mikołaj szykował się na tę imprezę od dawna. Dwa dni wcześniej miał ciężkie kolokwium. Nie, dzień wcześniej… nie, nie wiem… Studiował. Przepraszam, studiuje na pierwszym roku stosunków międzynarodowych na UW. Chciał odreagować ze znajomymi. (…) Jakoś przed trzecią w nocy wyszedł z imprezy i nie wziął taksówki. Do domu nie dotarł. W tym czasie spałem, jak kamień, ledwie żywy po robocie. O ósmej rano obudziło mnie pukanie do drzwi.  (…) Wtedy zaczęło do mnie docierać, że coś się musiało stać".*

 

Co czujesz, kiedy znikasz

- Pisząc swoją powieść, zastanawiałem się, jak oddać to, że drugi człowiek bywa, a może nawet zawsze jest tajemnicą. Czasami coś pęka i człowiek podejmuje decyzję, że znika, choć nikt się tego po nim nie spodziewa. Najważniejsze były dla mnie emocje: co czuje człowiek, który odchodzi, a z drugiej strony, co czuje ten, który zostaje i czeka - mówi autor.

Bywa i tak, że ktoś znika, ale wcale nie chce być poszukiwany. Tak jak pewien mężczyzna, który wyjechał do innego kraju. Za granicą ktoś go rozpoznał, a on stwierdził, że nie życzy sobie kontaktów z rodziną i prosi o zakończenie poszukiwań. - Zgodnie z prawem, ma do tego prawo. Osoba dorosła może się zgłosić na policję i powiedzieć, że nie chce być uznawana za zaginioną. Z jakichś względów nie chce mieć kontaktów z rodziną - wyjaśnia Andrzej Jaroszkiewicz z ITAKI.

"Gdzie byłeś przez te siedem lat? Co się działo przez te wszystkie dni, które nam skradłeś i zabrałeś ze sobą? Pamiętam twoje ostatnie spojrzenie. Zanim drzwi skrzypnęły tak cicho, by nikt nie wyłowił dźwięku. Zamglone spojrzenie, dopiero gdzieś za mgłą oczy, a raczej dwa niewyraźne, zgaszone punkty, kiedyś żywe i jasne. Czekały przecież wakacje, południe Włoch, nasza niedomknięta walizka. Kochaliśmy podróże, bo, jak mówiłeś, uwalniają od wydreptanych ścieżek. Zawsze przed wyjazdami kreśliłeś mapy, lecz tamtym razem nie dotknąłeś ołówka. Jakby włoska Apulia nie była godna planów, starań i twojej wnikliwej kreski. Wtedy nie rozumiałam dlaczego. Dziś widzę to wyraźnie, jak przez szkło powiększające - już wiedziałeś, że czeka cię inna wyprawa i że nie będzie w niej miejsca na uśmiechy we dwoje; w twojej podróży nie było miejsca na nikogo prócz ciebie".*

Życie w zawieszeniu

Fundacja ITAKA pomaga rodzinom w poszukiwaniach osób zaginionych i w codziennym życiu. Bo najbliżsi żyją w stresie, w emocjach, płaczą. Nie wiedzą, co się dzieje z ich synem, córką, żoną, mężem. - Sytuacja zaginięcia tworzy dla tych rodzin wiele problemów. Poza cierpieniem, rozpaczą i problemami natury psychologicznej, to są też aspekty prawne i szereg życiowych komplikacji, dotyczących choćby dysponowania kontem w banku. Kiedy osoba jest zaginiona, jesteśmy w sytuacji "pomiędzy" - mówi Andrzej Jaroszkiewicz z Fundacji ITAKA.

Fundacja jest w stałym kontakcie z policją, prowadzi też bazę danych osób zaginionych. - Towarzyszymy też rodzinom, kontaktujemy się z nimi, na bieżąco informujemy, co się dzieje w sprawie konkretnego zaginięcia. Rodziny niewątpliwie bardzo takiego wsparcia potrzebują - mówi.

Fundacja od początku roku wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim realizują projekt, którego celem jest opracowanie narzędzi, które pomogą szybciej i skuteczniej szukać osób zaginionych. W ramach projektu planowane są badania związane m.in. z przyczynami i skalą zaginięć czy z problemami psychologicznymi i prawnymi, które pojawiają się w związku z zaginięciem.

* Fragmenty powieści "Zamieć" Adama Cioczka. Wydawnictwo Sonia Draga

DOSTĘP PREMIUM