Kościół nadal milczy ws. księdza Jankowskiego. "Niechęć do rozwiązywania spraw w sposób mądry tkwi w biskupach"

Dominikanin Paweł Gużyński krytykował w TOK FM postawę polskich hierarchów w sprawie oskarżeń pod adresem ks. Henryka Jankowskiego. Ale podkreślił, że nie podoba mu się obalenie pomnika prałata.
Zobacz wideo

Watykan zapowiada zaostrzenie walki z pedofilią. Papież Franciszek wyda nowy dokument na temat ochrony nieletnich i zapowiada opracowanie nowych przepisów na ten temat i vademecum dla biskupów z całego świata. To efekt szczytu na temat walki z pedofilią w Kościele, który trwał od czwartku w Stolicy Apostolskiej.

Dominika Wielowieyska w kontekście zakończonego synodu pytała, dlaczego nie ma stanowiska polskiego Kościoła w sprawie księdza Henryka Jankowskiego, którego ofiary oskarżają o nadużycia seksualne wobec nieletnich? - Kiedy posłuchałem sobie przez ostatnie dni tego, co się mówiła w Rzymie, to narastała we mnie złość, że o pewnych rzeczach wie się z wyprzedzeniem, a nie ma się odwagi cywilnej, by podejmować mądre decyzje -  tłumaczył ojciec Gużyński. Jak dodał, to pokazało niedojrzałość hierarchów kościelnych, która może przynieść "wielką katastrofę".

Dominikanin krytykował postawę polskich hierarchów w sprawie kapelana Solidarności. - Biskupi to udzielni książęta, nie wchodzą sobie w drogę. Jest niestety tak, że niechęć do rozwiązywania spraw w sposób mądry i uczciwy tkwi w biskupach. Obrady rzymskie to pokazały. Jak słuchałem kardynała, który mówił o niszczeniu dokumentów, ukrywaniu świadomie różnych rzeczy, to nie dziwi mnie, że polski biskup zachowuje się podobnie w sprawie księdza Jankowskiego - dodawał. 

Zdaniem ojca Gużyńskiego, obalenie pomnika prałata (w sobotę wrócił na cokół) w Gdańsku nie było dobrych ruchem - Nastroje rewolucyjne nigdy nie budziły mojej sympatii. Tak samo ten akt obalenia pomnika - podkreślał dominikanin. Mówił także, że obalający przyjęli taki sposób widzenia prawa, jaki cechuje rządzących. - Że liczy się odczucie ludu, a nie szacunek dla zasad - ocenił zakonnik.

"Głęboka i fundamentalna bezrozumność"

Według gościa Poranka Radia TOK FM synod w Rzymie pokazał, "w którym miejscu świadomości i odwagi jest Kościół". - Brak rozumu w wierze sprawia, że religia staje się czymś odpychającym. Jeden z najbardziej niszczących Kościół czynników jest to, że jesteśmy bezrozumni. Głęboka i fundamentalna bezrozumność w tej sprawie jest tam obecna do bólu - wyjaśniał dominikanin. 

Jeszcze przed synodem papież Franciszek sugerował, że Jan Paweł II tolerował przestępczość seksualną księży. Dominika Wielowieyska pytała, że w Polsce  powinna się odbyć dyskusja o odpowiedzialności papieża za ukrywanie pedofilii. - Ona nas czeka. Musi być racjonalna. Papież był dzieckiem swoich czasów, czyli tak jak inni hierarchowie w Kościele patrzył na ten problem. Chociaż wychodził zdecydowanie do przodu, chcąc rozwiązywać różne rzeczy, jednak wielu spraw związanych z pedofilią nie rozumiał - tłumaczył ojciec Gużyński. 

- Jeżeli w tym momencie, chociaż to już jest za późno, my nie wskoczymy na ten sam poziom, który ujawnił się w Rzymie podczas tych rozmów, to rzeczywiście grozi nam jakaś katastrofa. Czy ona będzie taka sama jak w Irlandii, to tego nie wiem - podsumowywał Gużyński. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (63)
Kościół nadal milczy ws. księdza Jankowskiego. "Niechęć do rozwiązywania spraw w sposób mądry tkwi w biskupach"
Zaloguj się
 • ks-t

  Oceniono 10 razy 10

  Peddofilia, homoseksualizm, żądza mamony i zespawanie z jedną, niedemokratyczną, partią to przepis na spektakularny upadek i to razem z PISem.

 • nietyp

  Oceniono 9 razy 9

  "Rozwiązaniń w sposób mądry"??? To tak, jakby spodziewać się, że krowy zaczną latać... Samodzielnie!!! Do mądrych rozwiązań niezbędni są mądrzy ludzie, a nie alkoholicy, przestępcy, socjopaci i wszelkie inne popłuczyny ludzkie. Amen...Czy jakoś tak...

 • zsm-5

  Oceniono 9 razy 9

  Nie ma w Polsce ani jednej odważnej redakcji w stylu Spotlight, która ujawni wszystkie pedofilskie wyczyny kościelnej mafii?. Niewiarygodne... statystycznie 6% łącznej liczby księży w Polsce to ponad 1200 przestępców.

 • jami88

  Oceniono 9 razy 9

  I laikat nie pomoże,
  gdy kler psuje dzieło Boże.

  Ten wierszyk krążył w Polsce już co najmniej od lat pięćdziesiątych - sześćdziesiątych wśród ludzi świeckich, którym na sercu leżało dobro Kościoła. Czyli dobro wszystkich wiernych.

 • ceppisowski

  Oceniono 6 razy 6

  Watykan nie poradzi sobie z tym problemem bo nie usunie genezy tego problemu
  JPII to rozumial i zamiatal pod dywan.
  Franciszek moze i robi wszystko ale efektem moze byc tylko lepsze pilnowanie sie zboczencow.
  Zwiekszy sie liczba morderstw i zastraszania ofiar

 • kolektywnie

  Oceniono 12 razy 6

  Dominikanin Paweł Gużyński kolejny, wierny żołnierz KK wysłany na odcinek lewicowy aby ratować wizerunek KK.
  Taki z niego dobry chłop a papieżowi i biskupom wiernie służy robiąc za ostatniego sprawiedliwego w Sodomie i Gomorze!

 • bodora73

  Oceniono 5 razy 5

  To, ze kler katolicki czuje się dobrze w tym moralnym bagnie, to w okolo 70% jest zasługa polskich katolików.

 • bmarten

  Oceniono 5 razy 5

  Może nie wszyscy biskupi, ale Flaszka na pewno się przeciwstawia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX