Wszczęto postępowanie w sprawie ponownego postawienia pomnika prałata Henryka Jankowskiego

Inspektor nadzoru budowlanego w Gdańsku wszczął postępowanie w sprawie remontu i ponownego postawienia pomnika kapelana "Solidarności".

Pomnik duchownego, który oskarżany jest o molestowanie nieletnich, została przewrócona w nocy 21 lutego. Sprawcy zostali zatrzymani.

Figura wróciła na cokół w sobotę, dzięki stoczniowcom. Zdaniem powiatowego inspektra nadzoru budowlanego w Gdańsku, doszło do naruszenia przepisów. -  To wyjątkowa sytuacja - przyznaje Władysław Wróbel. - Prowadzimy postępowanie wyjaśniające, głównie pod kątem zgodności z przepisami, a przede wszystkim z bezpieczeństwem tego, co zostało zrobione. Bo wszyscy wiemy, że postawiony został pomnik bez nadzoru osób uprawnionych - wyjaśnia inspektor.

Czytaj też: Kościół nadal milczy ws. księdza Jankowskiego. "Niechęć do rozwiązywania spraw w sposób mądry tkwi w biskupach"

Nic się nie stało?

Roman Kuzimski z "Solidarności" przekonuje, że pomnik został postawiony przez fachowców. - Mieliśmy specjalistyczną firmę, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kierownik tej firmy wytłumaczył, w jaki sposób, jaką techniką to było robione - mówi.

Wyjaśnień w sprawie sobotniego postawienia pomnika domaga się posłanka Agnieszka Pomaska. - Było wiadomo, że ponowny montaż pomnika jest działaniem nielegalnym i niezgodnym z prawem. Policja biernie się temu przyglądała. Oczekuję wyjaśnień w tej sprawie od ministra Brudzińskiego - mówi posłanka Platformy Obywatelskiej.

Według polityczki szef MSWiA jest od tego, żeby "czuwać przede wszystkim nad bezpieczeństwem w naszym kraju". - A my mamy poważne wątpliwości, czy to bezpieczeństwo było i jest zapewnione. Kto weźmie odpowiedzialność, jeśli ten nielegalnie ustawiony pomnik spadnie czy osunie się? - pytała Agnieszka Pomaska.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Wszczęto postępowanie w sprawie ponownego postawienia pomnika prałata Henryka Jankowskiego
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Slusznie bo w tym miejscu zaplanowano pomnik gwardii ludowej i wdziecznosci armii czerwonej.

 • andrzejsec1

  Oceniono 3 razy 1

  Za ponowne ustawienie na cokole tej obrzydliwej postaci odpowiada personalnie Duda!!!!
  Ściślej - Piotr Duda, przewodniczący kościelno/nacjonalistycznej organizacji chroniącej ludzi pracy (sic!!)
  Kim trzeba być, panie Duda, aby na przekór porażającym faktom brnąć w takie draństwo??
  A my pamiętamy tego bufoniastego osobnika Jankowskiego paradującego w niesłychanych strojach z dziwnymi orderami, jego bizantyjskie bankiety z usługującymi ministrantami. Pamiętamy jego pychę i umiłowanie przepychu.
  Tragicznego obrazu tego człowieka dopełnia pedofilia, ujawniona po latach i wielce prawdopodobna współpraca z UB!!
  Uff!!! Panie Duda, chyba powinien pan się zacząć bać!!!!

 • pn-ski

  Oceniono 1 raz -1

  Ciekawego patrona sobie pseudo-solidarność Dudy wybrała na patrona...Ubek i pedofil.
  Co ciekawe, Kościół nabrał wody w usta, PiS także milczy.
  Łatwo zgadnąć, ze rozkaz postawienia pomnika bojówkom Dudy wydal po cichu prezes Kaczyński, zapewne obawiając się efektu domina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX