Pączki. Tłusty Czwartek 2019. " To jedyne święto, kiedy całość świętowania polega wyłącznie na jedzeniu"

Pączki przybyły do Polski wraz z niemieckimi osadnikami, a pierwsze o nich wzmianki pochodzą już z XVI wieku. O tradycji Tłustego Czwartku mówiła w TOK FM Barbara Adamczewska, autorka książek kulinarnych.

Tłusty Czwartek to święto ruchome. W 2019 roku wypada 28 lutego. Tradycyjnie jest to ostatni czwartek przed rozpoczęciem chrześcijańskiego Wielkiego Postu. 

Czytaj też: Tłusty Czwartek 2019, czyli zapusty. Kiedy będziemy jeść pączki na potęgę?

- To jest właściwie bardzo radosne święto, kiedy bez żadnych swarów, kłótni, podziałów wszyscy jedzą (pączki - red.). To jest jedyne święto, kiedy całość świętowania polega wyłącznie na jedzeniu. I zawsze tak było - mówiła Barbara Adamczewska, autorka licznych książek kulinarnych. 

Dodała, że już w XVI wieku pojawiła się wzmianka o istnieniu pączków w polskiej kuchni, zwanych ówcześnie kreplami. Zaznaczyła, że do Polski przybyły wraz z osadnikami niemieckimi i szybko stały się modne. 

Obecnie pączki je się w Polsce głównie na słodko, najczęściej z nadzieniem z dżemu, ale kiedyś przyrządzane były na "słono". Nadzienie stanowiła wieprzowina. 

Tłusty Czwartek. Kiedy przypada?

W kolejnych latach to ruchome święto będzie przypadać wcześniej. W 2020 roku Tłusty Czwartek przypada 20 lutego, a w 2021 roku już 11 lutego, czyli 3 dni przed tym, zanim będziemy obchodzić Walentynki (święto zakochanych).

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM