Smarzowski, Bajon, Szumowska. Reżyserzy domagają się od Jarosława Kaczyńskiego by przeprosił Agnieszkę Holland

Wycofania się z "niesprawiedliwych i niemających odbicia w rzeczywistości słów o Agnieszce Holland, jako rzekomej niszczycielce polskiej wolności" - domaga się od prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, Gildia Reżyserów Polskich.

Na stronie internetowej Gildii Reżyserów Polskich zamieszczono w poniedziałek list otwarty. Jego autorzy odnoszą się do słów, które wypowiedział Jarosław Kaczyński w sobotę (24 lutego) na konwencji PiS.

Mówił on m.in.: "Są tacy, którzy chcą nam odebrać wolność poglądów, wolność słowa, ba, wolność sumienia, wolność religii (...) którzy w gruncie rzeczy zapowiadają, że w Polsce, jeśli zwyciężą, zniesiona zostanie demokracja, a ogromna część społeczeństwa o poglądach innych niż te, które oni głoszą, będzie w gruncie rzeczy wyłączona z czynnej polityki. Krótko mówiąc, jest, o co zabiegać. Kampania będzie rozstrzygała o tym, czy w Polsce ta równość i wolność będzie czy też zostanie podważona. Pani Holland powiedziała kiedyś, nie tak dawno temu, te słowa, które są tak często powtarzane: "żeby było jak było". Otóż szanowni państwo, jeśli nasi przeciwnicy wygrają, będzie gorzej niż było".

Kłamliwy obraz rzeczywistości

Zdaniem autorów listu, nawiązanie do słów Agnieszki Holland, to "fałszywy cytat", umieszczony w "manipulacyjnym kontekście, który niezgodnie z faktami sugeruje, że reżyserka dąży do ograniczenia wolności słowa, sumienia i religii w Polsce".

"Przytoczone (...) słowa kreślą kłamliwy obraz rzeczywistości. Agnieszka Holland nigdy nie użyła sformułowania "żeby było jak było" w kontekście przez Pana sugerowanym, czyli rzekomo podważając polską równość i polska wolność. Swoją postawą i liczącą prawie pięć dekad działalnością artystyczną oraz obywatelską Agnieszka Holland wielokrotnie dawała dowody, jak bliskie są jej polska równość i polska wolność. I właśnie w imię obrony tych wartości siedziała w czasach komunizmu w więzieniu. Jak doskonale wiadomo wszystkim Polakom, podobne represje nigdy nie stały się Pańskim osobistym doświadczeniem" - napisali filmowcy w liście otwartym.

Zdaniem autorów listu, Agnieszka Holland wielokrotnie publicznie zapewniała, że nigdy nie było jej życzeniem, by wróciła przeszłość w rozumieniu tego czy innego konceptu partyjnego.

"Domagamy się zatem, by z tych niesprawiedliwych i nie mających odbicia w rzeczywistości słów o Agnieszce Holland, jako rzekomej niszczycielce polskiej wolności, niezwłocznie się Pan wycofał. Jest Pan przecież posłem Rzeczpospolitej Polskiej. Nigdy dość przypomnień, że od swoich posłów naród polski ma prawo się domagać, by nie mówili nieprawdy. Również wówczas, gdy wypowiadają się nie w imieniu narodu, ale – tak jak Pan to uczynił 23 lutego 2019 roku – w imię interesów własnej formacji politycznej oraz na użytek wyborczej propagandy" - podkreślają autorzy pisma.

Kłamstwo nigdy nie jest bezgrzeszne

"Przypominamy Panu, że kłamstwo w debacie publicznej nigdy nie jest bezgrzeszne, że zawsze pozostawia truciznę, która niszczy narodową wspólnotę, że uczy nienawiści, ta zaś nieuchronnie prowadzi do przemocy" - dodano.

Według autorów listu, wypowiedź Kaczyńskiego świadczy "o pogardzie dla polskich artystów oraz polskiej kultury, której Agnieszka Holland jest istotnym ogniwem".

Pod listem podpisali się m.in.: Katarzyna Adamik, Filip Bajon, Jacek Borcuch, Robert Gliński, Jan Kidawa-Błoński, Jan Komasa, Joanna Kos-Krauze, Borys Lankosz, Magdalena Łazarkiewicz, Paweł Pawlikowski, Magdalena Piekorz, Andrzej Saramonowicz, Wojciech Smarzowski, Małgorzata Szumowska, Krzysztof Zanussi, Janusz Zaorski i Xawery Żuławski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
Smarzowski, Bajon, Szumowska domagają się od Jarosława Kaczyńskiego by przeprosił Agnieszkę Holland
Zaloguj się
 • Paul Tomas

  Oceniono 7 razy 3

  Nie nadużywajmy słowa NARÓD, PiS i prezesika popieraja jedynie finansowo zainteresowane jednostki, NARODU jest o wiele mądrzejszy!

 • getz54

  Oceniono 3 razy 1

  Potworny strach przed widmem porazki wyborczej sprawia, ze ten człowiek stosuje takie podłe zabiegi socjotechniczne. On cały czas w ten sposób dopieszcza swój niedorozwinięty umysłowo elektorat. Obraza profesora Śpiewaka i jego syna, bez najmniejszego powodu, z zemsty na GW za opublikowanie jego przekrętu.
  ,, To taki ostry zydowski profesor,, mówi ten antysemita. Zobaczcie kto mnie oskarza, Zydzi, tylko ja was przed nimi obronię. Obrazając panią Agnieszkę Holland puszcza oko do swoich niekumiastych wyznawców, wiecie kim
  jest jej córka, ona dlatego chce zeby było tak jak było, ale jak wygram wybory nie pozwolę na to. Kaczyński daje sygnał, pokazuje trop, Kurski, Karnowskie, Lisicki, Sakiewicz rozwiną to twórczo, zacznie się jazda. Kaczyński siedzi w klatce i kuli się ze strachu gdy dziennikarze TVN-24, albo GW czy Newsweeka przejadą kijem po prętach
  klatki. Nie wie skąd i kiedy spadnie cios. Co jeszcze ma na niego pan Birgfellner, kto z jego grona okaze się bolszewickim zdrajcą, UB-ekiem, czy katem swojej zony. Dał na tacę 50 000,- zeta i polscy katolicy protestują, dlaczego ? Nie moze zrozumiec. Teraz pan Giertych będzie go przesłuchiwał w sądzie, zgroza. Od pierwszego artykułu w GW Kaczyński z przesądu codziennie wkłada gacie na lewą stronę a to nie działa, są kolejne miny. Zdarza się.

 • mgrstepien

  Oceniono 1 raz -1

  To znaczy że Holland nie powiedziała tego co powiedziała? Czy może nie chce, żeby było tak jak było?
  Tak zamotaliście znowu, że nie wiem gdzie mam pieniądze wpłacić...

 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 3 razy -1

  Z tym panem to jednak przesadzili. Kradnąc ubrania i jedzenie klientom PCK, z całą pewnością nie można mówić "panie". Dziadu, leśny dziadzie, tak.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -1

  W sumie o pozostalych mozna powiedziec to samo moze poczuli sie osobiscie wywolani do tablicy. Tak czy inaczej, na razie voodoo nie pomaga, prezes wyleczyl kolano i wrocil rzeski do formy.

 • janrobin2015

  Oceniono 6 razy -2

  Jesli sie staje po jednej stronie sporu politycznego, obraza sie osoby o innych pogladach caly czas to tak sie konczy. A ze Kaczynski uzyl jej slow w tym kontekscie to jego prawo. Tak powiedziala.
  Poza tym to nie jest tak ze o tej pani mozna tylko mowic dobrze. Mozna i trzeba ja krytykowac.

 • rastablaster

  Oceniono 6 razy -4

  Przodowniczka przedsiębiorstwa holokaust - wyjątkowe obłudne indywiduum , rzekomo.

 • miloz1

  Oceniono 13 razy -5

  Pani Agnieszko, a może pani by Polaków przeprosiła za swoją twórczość? A gildia niech kręci Kler 2.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX