Pączki. Co jest w pączku? Ile pączków możesz bezkarnie zjeść w Tłusty Czwartek?

Pączki to dość kaloryczna przekąska, ale z drugiej strony Tłusty Czwartek jest tylko raz w roku. Ile pączków można zjeść w to wyjątkowe święto?

Przeciętny pączek waży ok. 70-80 g i ma ok. 330 kcal. Zawiera także ok. 12 g tłuszczu i 48 g węglowodanów. Duża część z nich to cukry proste, przez które szybciej odkłada się tłuszcz w naszym ciele. 

Pączki. Z czego są zrobione?

Do produkcji pączków używa się mąki, cukru, mleka, jajek, masła i drożdży. Dodać należy też oczywiście składniki, które będą stanowiły nadzienie pączka, a ono może być różnorakie: od tradycyjnego dżemu, przez budyń i czekoladę, do różnego rodzaju mas cukierniczych. 

Dietetycy raczej pączków nie pochwalają, głównie z powodu znaczącej zawartości cukru. A ten magazynuje się w naszym organizmie: w wątrobie, ale także nerkach i sercach. A od cukru już tylko krok do tłuszczu, który odkłada się wszędzie. 

Cukier też uzależnia, dlatego w diecie powinno być go jak najmniej.

Pączki, jak zresztą każdy mączny produkt, powinny być zrobione z dobrej jakości mąki. Jak to poznać? Ciasto na pączki powinno być puszyste. 

Ile pączków można zjeść w Tłusty Czwartek?

Aby trochę odchudzić słodką przekąskę, najlepiej jeść pączki bez lukrowej polewy. Ewentualnie mogą być posypane cukrem pudrem. Tradycyjnie pączki smaży się na głębokim oleju, ale jeśli chcemy, by były mniej kaloryczne, można je także upiec. 

Czytaj też: Pączki. Tłusty Czwartek 2019. " To jedyne święto, kiedy całość świętowania polega wyłącznie na jedzeniu"

Z liczbą zjedzonych w Tłusty Czwartek pączków nie powinniśmy jednak przesadzać.

Spalenie każdego pączka będzie bowiem wymagało od naszego organizmu wzmożonej aktywności fizycznej. Pomóc może tutaj np. bieganie. 30 minut biegu pozwala bowiem spalić ok. 300 kcal. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM