20. Manifa na ulicach Warszawy. "Chodzi o rewolucję pod każdym względem"

Hasło tegorocznej Manify "To my jesteśmy rewolucją. Dość litości dla przemocowych gości" nawiązywało nie tylko do przemocy fizycznej, ale także psychicznej i ekonomicznej. 20. już Manifa przeszła ulicami stolicy.
Zobacz wideo

Na pierwszy warszawski marsz 20 lat temu przyszło kilkadziesiąt osób, w ostatnich latach brało w nim udział kilka tysięcy. Jak mówiły w TOK FM organizatorki Manify - kobiety w Polsce cały czas borykają się z podobnymi problemami. Wydarzenie organizuje Porozumienie Kobiet 8 Marca.

Manifa w Warszawie "Chodzi o rewolucję pod każdym względem"

Tegoroczna Manifa maszerowała pod hasłem "To my jesteśmy rewolucją. Dość litości dla przemocowych gości. - Chodzi o rewolucję pod każdym względem. Hasło tegorocznej Manify bardzo wyraźnie też nawiązuje do wydarzeń ubiegłego roku, do akcji "Me Too", ogromnego sprzeciwu wobec przemocy seksualnej - wyjaśniała w TOK FM Agnieszka Grzybek z Fundacji na Rzecz Równości i Emancypacji STER. 

Czytaj też: 20. Manifa przejdzie ulicami Warszawy. "Zdecydowana większość haseł jest wciąż aktualna"

Manifa rozpoczęła się na placu Defilad, pod Pałacem Kultury. Uczestniczki i uczestnicy ruszyli następnie ulicą Marszałkowska, do Nowego Światu, by następnie wrócić na pod PKiN.

Maszerujący w Manifie przygotowali transparenty nie tylko z hasłami nawiązującymi do sprzeciwu wobec przemocy domowej, ale także przeciwko pracodawcom, którzy nie nie szanują praw pracowników, w obronie lokatorów, czy by wesprzeć walkę o równe prawa osób LGBT+.

- Już mamy dosyć proszenia, mamy dosyć postulatów. Mamy dosyć żądania od polityków różnych rzeczy. Przez tyle lat nic nie zrobili, żeby nam się żyło lepiej. Nic nie zrobili dla tej wizji kraju i świata, w której chcemy żyć. Po prostu musimy wziąć sprawy w swoje ręce, bo wiemy, że to się nie zmieni przez najbliższy czas. Żadna z ekip rządzących nie zrobiła dla nas tego, co chcemy, żeby było zrobione, więc to my musimy być tą rewolucją, to my musimy być tą zmianą - mówiła Karolina Więckiewicz z Porozumienia Kobiet 8 Marca. 

Czytaj też: "Ani Pana! Ani Plebana!". Manifa w Poznaniu tym razem stacjonarna

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM