Zmiana czasu na letni 2019. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2019 roku wypada wyjątkowo późno. Wkrótce jednak przestawianie zegarków może w ogóle odejść w zapomnienie.
Zobacz wideo

Zmiana czasu na letni w 2019 roku wypadnie 31 marca. To ostatni możliwy termin, ponieważ przestawienie zegarków powinno się odbyć w nocy z soboty na ostatnią niedzielę marca. Analogicznie zmiana czasu na zimowy odbywa się w nocy z soboty na ostatnią niedzielę października

Zmiana czasu na letni w 2019 roku

W nocy z 30 na 31 marca przestawimy zegarki z godziny 2 na 3 - oznacza to, że spać będziemy o godzinę krócej. Zmiana czasu na letni - a w październiku na zimowy - ma dać oszczędność zużycia energii i lepsze wykorzystanie światła słonecznego. Czy tak rzeczywiście jest - tu zdania są podzielone.

Zmiana czasu - po raz ostatni?

Być może to jedna z ostatnich okazji do przestawienia wskazówek zegarów. Komisja Europejska zdecydowała się zapytać Europejczyków, czy chcą nadal dwa razy w roku zmieniać czas. Przeważająca większość głosujących w plebiscycie internetowym odpowiedziała, że przestawiania zegarków nie chce. 

Polski resort przedsiębiorczości zapowiedział, że zapyta Polaków, w jakim czasie woleliby zostać - w zimowym, czy też w letnim. Decyzja w tej sprawie zapaść ma w połowie tego roku. 

DOSTĘP PREMIUM