500 plus na pierwsze dziecko, "trzynastka" dla emerytów. Od kiedy i na jakich warunkach? O szczegółach opowie premier

We wtorek premier Mateusz Morawiecki przedstawi "mapę drogową" realizacji "Piątki PiS". Wśród zmian są m.in. wprowadzenie 500 plus na pierwsze dzieci, obniżenie stawki PIT z 18 proc. do 17 proc., podwyższenie kosztów uzyskania przychodu.
Zobacz wideo

Dwa tygodnie temu konwencji programowej PiS prezes partii Jarosław Kaczyński przedstawił pięć propozycji programowych - tzw. "nową piątkę PiS". Zakłada ona wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników, którzy nie ukończyli 26 lat, "trzynastki" dla emerytów i rencistów (1100 zł brutto), przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy.

W miniony piątek na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk i rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska przedstawili szczegóły tych propozycji. Zapowiedzieli, że wszystkie szczegóły techniczne rozwiązań zostaną podane na konferencji po wtorkowym posiedzeniu rządu 5 marca.

Czytaj też: "To nie szef PiS coś daje, to my za to zapłacimy". Obietnice Jarosława Kaczyńskiego analizują ekonomiści

Z informacji PAP wynika, że przedstawienie "mapy drogowej" zaplanowano we wtorek na godz. 14.

Dworczyk i Kopcińska odnosząc się w minionym tygodniu do planowanych zmian poinformowali, że roczny koszt programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 mln zł, tzw. 13. emerytura - 9-10 mld zł, a uzupełnienie programu 500 plus, to ok. 18,5 mld zł.

Z kolei zwolnienie z PIT dla młodych pracowników będzie kosztowało między 2-3 mld złotych. Wyższe koszty uzyskania przychodu i obniżenie PIT-u z 18 proc. do 17 proc. zmniejszy dochody budżetu o ok. 7-10 mld złotych.

Ekonomiści ostrzegają

Specjaliści są co do pomysłów PiS sceptyczni i zwracają uwagę, że okoliczności makroekonomiczne zmieniają się co 2-3 lata. A to może oznaczać konieczność wyboru pomiędzy różnymi obietnicami lub podwyższenie podatków. 

- Te wydatki, o których wiemy, to około 45 miliardów złotych rocznie. Nas na to nie stać - ocenił prof. Grzegorz Kołodko w rozmowie z Maciejem Głogowskim. 

Profesor zaznaczył, że może to prowadzić do konieczności podwyższenia podatków. 
 - Jak tempo wzrostu spadnie do 2 proc., np. w roku 2021, to wtedy będzie się zawężała tzw. baza podatkowa. A rząd podejmuje decyzje - z wyjątkiem tzw. trzynastki dla emerytów, bo to jednostkowy i kosztowny gest -  które usztywniają wydatki. (500 Plus na pierwsze dziecko) to są ustawowe wydatki i niezależnie od tego, kto będzie rządził, trzeba je realizować. To wtedy być może będzie konieczność podwyższania podatków - wyjaśniał. 

Czytaj też: Obietnice PiS. Schetyna: Kaczyński przyznał mi rację. Kosiniak-Kamysz: Dobrze, że zmienił zdanie. Lubnauer: Solidnie się przestraszył

Podobnego zdania jets prof. Ryszard Bugaj. Gość Magazynu EKG zastanawiał się kogo podwyżka podatków dotknie. - Specyfiką naszego systemu podatkowego są bardzo niskie podatki od wysokich dochodów. Moim zdaniem to się musi zmienić - podkreślił. 

Zdaniem prof. Witolda Orłowskiego obietnice PiS to nic innego jak kupowanie głosów. Ekonomista przekonywał, że błędne jest myślenie, iż pieniądze rozdane ludziom zwrócą się państwu dzięki wyższej konsumpcji. - Trzeba być bardzo głupim albo cynicznym, by wmówić sobie, że odzyskanie 1/5 tego, co się dało, spowoduje, że gospodarka będzie się miała świetnie – ocenił proc. Orłowski.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM