Wichury nad Polską. Blisko 900 interwencji strażaków. IMGW wydało ostrzeżenia

Kolejny dzień z wichurami. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w kilku województwach. Na Bałtyku może wystąpić też silny sztorm.
Zobacz wideo

W związku z silnym wiatrem w ciągu minionej doby Straż Pożarna interweniowała 887 razy.

Jak informuje rzecznik PSP, Paweł Frątczak, większość interwencji zanotowano na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim. - Są głównie setki połamanych drzew i konarów, które tarasowały wiele ulic, dróg i szlaków kolejowych - powiedział.

Według danych PSP w województwie zachodniopomorskim straż pożarna wyjeżdżała 366 razy, pomorskim 154 razy i w wielkopolskim 92 razy. - W całej Polsce zostały uszkodzone 22 dachy, w tym 15 w woj. zachodniopomorskim, 7 w pomorskim, ale zostały przez strażaków zabezpieczone w związku z opadami towarzyszącymi wichurom - dodał Paweł Frątczak.

Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa bez energii elektrycznej pozostaje około 5 tys. odbiorców na Pomorzu - 3 453, Pomorzu Zachodnim - 940, Dolnym Śląsku - 204, Warmii i Mazurach - 204, Wielkopolsce - 200 oraz Kujawach - 43.

Czytaj też: Nasza obecność tutaj jest ważniejsza niż w szkole". Wagary w imię ochrony klimatu

We wtorek (5 marca) do godz. 13 obowiązuje ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o możliwości wystąpienia silnego wiatru w całym województwie. W pasie nadmorskim może wiać w porywach do 110 km/h, w głębi lądu - do 85 km/h.

IMGW ostrzega także przed silnym sztormem - nawet do 9-10 stopni w skali Beauforta

Czytaj też: Wichura była, pieniędzy jeszcze nie ma. Opozycja pyta rząd PiS, gdzie jest 12 mln euro z UE

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem zostały wydane dla północnych powiatów województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. W pozostałych powiatach obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed wiatrem osiągającym w porywach maksymalnie 80 km/h.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Czytaj też: Koniec zimy? W powietrzu poczujemy prawdziwą wiosnę

Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane również dla woj. lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, północnych powiatów mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Oznacza to, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

DOSTĘP PREMIUM