Prokuratura zbada działania ratunkowe podjęte wobec Pawła Adamowicza. Wątpliwości zgłosił w liście biegły lekarz sądowy

Biegły lekarz sądowy przesłał prokuraturze list, w którym zgłosił wątpliwości, co do działań ratunkowych prowadzonych wobec ugodzonego nożem Pawła Adamowicza. Prokuratura zdecydowała, że zbada sprawę.
Zobacz wideo

Zespół biegłych zbada przebieg działań ratunkowych podjętych wobec prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza tuż po tym, jak został on kilkakrotnie ugodzony nożem. Na możliwe nieprawidłowości w akcji ratunkowej wskazał w liście przesłanym prokuraturze biegły lekarz sądowy.

O zamiarze powołania zespołu biegłych poinformowała we wtorek PAP prokurator Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, prowadzącej śledztwo w sprawie zabójstwa Adamowicza.

Rzecznik wyjaśniła, że list zawierający ocenę działań ratowniczych podejmowanych wobec Pawła Adamowicza przez ratowników medycznych tuż po ataku na niego (jeszcze na scenie, na której odbywał się gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) dotarł do prokuratury w lutym.

Czytaj też: Błąd medyczny w czasie akcji ratowania Pawła Adamowicza? Doświadczony lekarz ma poważne wątpliwości

Wawryniuk podała, że autor listu - lekarz biegły sądowy przygotował go z własnej inicjatywy, "w oparciu o doniesienia medialne". Rzecznik wyjaśniła, że medyk zakwestionował "prawidłowość czynności podejmowanych przez ratowników". "Wskazał on, że – w jego ocenie - akcja prowadzona była nieprawidłowo. Jego zdaniem ratownicy nie powinni prowadzić czynności reanimacyjnych na scenie, a powinni byli natychmiast przywieźć poszkodowanego do szpitala, gdzie były - według jego oceny - większe szanse na uratowanie życia" – powiedziała PAP Wawryniuk.

Działania ratowników zostaną ocenione 

Zaznaczyła, że w związku z uwagami zawartymi w liście w ramach postępowania dotyczącego zabójstwa Adamowicza zostanie powołany zespół biegłych, który oceni działania ratowników. Rzecznik poinformowała, że w zespole tym znajdą się prawdopodobnie medyk sądowy, kardiolog i specjalista z zakresu ratownictwa medycznego.

Czytaj też: Stefan W. zabójca prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, będzie poddany obserwacji psychiatrycznej

Wawryniuk dodała, że przed powołaniem zespołu prokuratura zabezpieczy dokumentację dotyczącą przebiegu czynności ratowniczych podejmowanych wobec Adamowicza. Wyjaśniła, że wcześniej nie było potrzeby zabezpieczania tych dokumentów.

 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Prokuratura zbada działania ratunkowe podjęte wobec Pawła Adamowicza. Wątpliwości zgłosił w liście biegły sądowy
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    Oceniono 1 raz 1

    primum non nocere, swoja droga gdyby byla wola w tym wsiawnym postpeerelu to wdowa moglaby organizatora pozwac na potezne odszkodowanie, nawet jurasowe sloiki by nie starczyly.

  • Kasia M

    Oceniono 1 raz -1

    "W oparciu o doniesienia medialne "poważnie :to napewno lekarz pisał czy chory z kocborowa???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX