Udział w Tygodniu Konstytucyjnym "osłabia zaufanie co do bezstronności"? Prokurator odpowiada na pytania RPO

RPO zapytał szefa Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga, dlaczego nie zezwolił prokuratorowi na udział w dotyczących konstytucji zajęciach dla dzieci. Odpowiada, że nie chce by prokuratura kojarzyła się politycznie.
Zobacz wideo

Trzej prokuratorzy z prokuratury Warszawa Praga chcieli wziąć udział w Tygodniu Konstytucyjnym. To odbywające się cyklicznie lekcje dla młodzieży w szkołach. W ich trakcie mówi się o prawie, praworządności, konstytucji. Prowadzą je sędziowie, adwokaci, ale też prokuratorzy.

Zgodnie z przepisami, prokurator na każde dodatkowe zajęcie powinien mieć zgodę przełożonego. Jest przy tym spór prawny, czy chodzi wyłącznie o zajęcia odpłatne czy również działalność typowo społeczną. Trzej prokuratorzy z Warszawy uznali, że lepiej mieć zgodę szefa i dlatego o nią wystąpili. Spotkali się z odmową. Szef Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga Łukasz Osiński na pismo pani prokurator, która chciała poprowadzić lekcję w szkole, odpisał m.in., że "zgłasza sprzeciw co do podjęcia takiego zajęcia, albowiem uznaje, że osłabia ono zaufanie do bezstronności prokuratorów".

Wcześniej pisaliśmy: Prawnicy znów opowiedzą uczniom o konstytucji. Chociaż mogą mieć przez to kłopoty 

O wyjaśnienia poprosił szefa Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga – Rzecznik Praw Obywatelskich. Chciał wiedzieć, co złego jest w lekcjach dla młodzieży. Dr Adam Bodnar nie krył przy tym, że sprzeciw szefów wobec udziału podwładnych w lekcjach dla młodzieży może wywołać wśród prokuratorów tzw. „efekt mrożący” – zaczną się bać angażowania się w takie akcje.

Prokurator okręgowy Łukasz Osiński przesłał Rzecznikowi swoje wyjaśnienia. Podkreśla w nich, że nie przesądza, czy uczestnictwo w Tygodniu Konstytucyjnym jest przejawem działalności politycznej czy też nie. Uznał jednak, że może to wywołać polityczne komentarze, a przez to może osłabiać zaufanie ludzi do bezstronności danego prokuratora.

Szef Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga wskazał również na polityczny kontekst aktywności osób, które działają w stowarzyszeniu im. prof. Zbigniewa Hołdy - stowarzyszenie jest organizatorem Tygodnia Konstytucyjnego. Działacze tej organizacji wielokrotnie wypowiadali się krytycznie na temat reformy sądownictwa. A to, zdaniem prokuratora Osińskiego, może być postrzegane jako włączenie się w spór polityczny.

Tydzień Konstytucyjny to lekcje o konstytucji i rozmaitych zagadnieniach prawnych. Organizują go dla uczniów - zupełnie za darmo - prawnicy ze Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy, wychowankowie nieżyjącego już wybitnego prawnika, obrońcy praw człowieka. W ostatniej edycji akcji udział wzięło ponad 650 prawników.

DOSTĘP PREMIUM