Obietnica Błaszczaka w sprawie myśliwców "nierealna"? "Trzeba byłoby jednak dokonać przesunięć w innych ważnych programach"

Szybkie zakupy 32 myśliwców F-35, które miałyby zastąpić między innymi wysłużone MIG-29, to mrzonka - tak eksperci oceniają zapowiedzi szefa resortu obrony, Mariusza Błaszczaka.

Przypomnijmy, w poniedziałek w okolicach Łochowa na Mazowszu doszło do wypadku wojskowego samolotu MIG-29. Maszyna spadła na las, pilot musiał się katapultować. To już trzeci taki wypadek z udziałem MIG-29 w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Po poniedziałkowej katastrofie loty tymi maszynami zostały wstrzymane.

Po wypadku MON wydało komunikat, w którym przypomniało, że jednym z priorytetów podpisanego w ubiegłym tygodniu planu modernizacji technicznej sił zbrojnych jest program Harpia - zakup 32 wielozadaniowych myśliwców piątej generacji.

Jak donosi "Gazeta Wyborcza" najpewniej chodzi o amerykańskie F-35 Lightning II, bo innych samolotów piątej generacji Polska nie może obecnie kupić. Marek Świerczyński z Polityki Insight przypomina, że za podobną liczbę samolotów Belgia zapłaci 4,5 miliarda dolarów. 

Pytanie, które musi zadać sobie kierownictwo resortu obrony dotyczy nie tylko tego, czy Polskę stać na F-35 - samolot bowiem w ostatnich latach znacznie staniał - ale przede wszystkim, czy armia udźwignie koszty jego utrzymania. Z racji krótkiej służby myśliwca na świecie, na razie niewiele o nich wiadomo. - Dla takiego kraju jak Polska, to powinno zapalać czerwone lampki - mówi Świerczyński.

Ekspert przypomina też, że Belgowie na swoje F-35 muszą poczekać aż do 2023 roku. Dlatego - jego zdaniem - szybkie pozyskanie myśliwców przez Polskę jest nierealne także ze względów finansowych. - Do 2022 roku to w ogóle nie ma o czym mówić. Może udałoby się to zrobić w perspektywie roku 2026. Byłby to bardzo poważny wydatek, ale nie nieosiągalny. Trzeba byłoby jednak dokonać przesunięć w innych ważnych programach, głównie obrony powietrznej "Wisła" i "Narew" – podsumowuje ekspert.

Kolejna katastrofa MIG-29. Minister Błaszczak podjął ważną decyzję po śmierci pilota

"Narodowa Harpia"

Prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowego spotkania zwrócił się do szefa MON z sugestią, aby programowi HARPIA nadać rangę narodową, zapewniającą finansowanie z budżetu państwa i pozyskiwanie samolotów 5. generacji w tak skutecznej formule, jak miało to miejsce w przypadku samolotów F-16 - poinformowało BBN.  Program HARPIA zakłada zakup 32 wielozadaniowych myśliwców piątej generacji.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
Obietnica Błaszczaka w sprawie myśliwców "nierealna"? "Do 2022 roku to w ogóle nie ma o czym mówić"
Zaloguj się
 • stef0909

  Oceniono 5 razy 3

  Temu plastikowemu łgarzowi, podnóżkowi gnoma za nic nie wierzę!

 • abe.cztery

  Oceniono 3 razy 1

  Ale koleś ma pie...a na punkcie PO-PSL. Nic nie jest w stanie zrobić bez wspominania o nich. Tyle, że od szefa MON wymaga się trochę więcej...

 • muzoman

  Oceniono 4 razy 0

  MIG-i się rozlatują, rupiecie. Wszyscy o tym wiedzą. Antek nawet helikoptera kupić nie potrafił a gdzie dopiero odrzutowce ?

 • pn-ski

  Oceniono 1 raz -1

  Proponuje przerzucić się na dwupłatowce - nie osłabi to naszej armii, a o wiele taniej wypadnie.

 • muzoman

  Oceniono 1 raz -1

  Niech zadzwoni do Antka i zapyta co zrobił z naszą armią ?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy -1

  Nowa szkola historyczna holokaustu finasowana beszczelna blasfemia Polski. Jak niby w trzy lata PIS ma naprawic cale zlo i nikczemnosc czeci erpe. W trzy lata maja zwodowac nowa flote zakupic nowe mysliwce obnizyc VAT stworzyc wolna kwote PIT, odmrozic dochody budzetowki i zlikwidowac bilionowe zadluzenie. Zrobili i tak wiecej niz w warunkach niepelnej suwerennosci dalo sie osiagnac.

 • mgrstepien

  Oceniono 4 razy -2

  Tak, tak karuzele Vatowskie stoją i rdzewieją. Jak żyć herr Tusk, jak żyć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX