Będą zmiany w VAT. Za wiele produktów zapłacimy inaczej

Rząd zatwierdził nową tak zwaną matrycę VAT, która decyduje o tym, jakie produkty obłożone są jedną z trzech stawek tego podatku. A w konsekwencji - ile zapłacimy za nie w sklepie.
Zobacz wideo

W nowej matrycy VAT resort finansów przygotował dla przedsiębiorców sporo uproszczeń. Ale już wiadomo, że zmiany nie wszystkim się spodobają.

Zmiany w VAT - które produkty obejmą?

Mowa chociażby o producentach napojów owocowych lub warzywnych, bo te zgodnie z nową matrycą będą obciążone - wbrew ich protestom - najwyższym, 23-procentowym podatkiem. Za soki i nektary zapłacimy z kolei - tak jak do tej pory - tylko pięć procent VAT.

Ta sama, najniższa stawka wkrótce obejmie też wszystkie rodzaje pieczywa i ciastek, owoce tropikalne, czy smoczki i artykuły higieniczne - z czym dziś bywa różnie. W górę pójdą za to owoce morza, takie jak ośmiornice czy homary i kraby. W ich przypadku podatek VAT wzrośnie z pięciu do 23 procent.

Nowa matryca wejdzie w życie na początku przyszłego roku. Nieco wcześniej zacznie za to obowiązywać nowy, niższy VAT na e-booki i e-prasę. Od czerwca będzie to odpowiednio 5 i 8 procent, czyli tyle, ile w przypadku tradycyjnych książek i prasy.

DOSTĘP PREMIUM