Silny wiatr nad Polską. IMGW ostrzega. Wstrzymano kursowanie kolejki na Kasprowy Wierch

Silny wiatr nad Polską. W Tatrach halny, wstrzymano kursowanie kolejki linowej na Kasprowy Wierch oraz kolejek krzesełkowych w Kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym.

W tartach halny w porywach przekracza 100 km na godzinę. Jak informują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, z powodu silnie wiejącego wiatru, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. W takich warunkach lepiej jest zrezygnować z wypraw w Tatry, nawet w partie reglowe. Wstrzymano kursowanie kolejki linowej na Kasprowy Wierch oraz kolejek krzesełkowych w Kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym.

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki powyżej górnej granicy lasu są pozawiewane śniegiem, a ich przebieg w wielu miejscach jest niewidoczny.

IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek rano ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem dla południowych powiatów województw: śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego.

pogoda2

Ostrzeżenie I stopnia oznacza, że przewidywane warunki sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej.

Obecny tydzień upływa pod znakiem silnego wiatru. Na początku tygodnia najsilniej wiało na północy kraju. 

We wtorek straż pożarna informowała, że z powodu wiatru odnotowano blisko 900 interwencji.

TOK FM PREMIUM