Rozbiórka pomnika Henryka Jankowskiego. Radni pozbawili księdza tytułu honorowego obywatela Gdańska

Radni Gdańska zdecydowali o rozbiórce pomnika ks. Henryka Jankowskiego. Pozbawili też nieżyjącego księdza tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska.
Zobacz wideo

Gdańscy radni zajmują się trzema uchwałami w sprawie ks. Henryka Jankowskiego. Prócz tytułu honorowego obywatela Gdańska zagłosują w sprawie odebrania jego imienia skwerowi przy bazylice św. Brygidy oraz usunięcia stamtąd pomnika duchownego.

Wszczęto postępowanie w sprawie ponownego postawienia pomnika prałata Henryka Jankowskiego

Uchwały to pokłosie publikacji w mediach, w których pojawiły się pod adresem byłego kapelana "Solidarności" zarzuty dotyczące molestowania seksualnego nieletnich.

W głosowaniu ws. odebraniu tytułu honorowego obywatela Gdańska głosowało 19 radnych. Dwie osoby wstrzymały się od głosu. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie wzięli udziału w głosowaniu. Podobnie jak w głosowaniu dotyczącym uchwały o rozbiórce pomnika ks. Jankowskiego.

Za przyjęciem obu głosowali radni Koalicji Obywatelskiej i klubu Wszystko dla Gdańska, którzy mają większość w gdańskiej radzie.

Radni Gdańska decydują, co z pomnikiem ks. Jankowskiego. A związkowcy z "Solidarności" stawiają "Złotego Donka">>>

Manifestacje wokół pomnika ks. Jankowskiego

Po publikacji oskarżeń wobec kapelana "Solidarności", wokół pomnika organizowano manifestacje oraz oblano go farbą. W końcu został także zrzucony z postumentu. Na leżącym pomniku ułożono strój ministranta wraz z dziecięcą bielizną, które miały symbolizować cierpienia molestowanych dzieci.

O oskarżeniach prałata o seksualną przemoc zrobiło się głośno kilka miesięcy temu po publikacji "Dużego Formatu", w której głos zabrała jedna z ofiar prałata.

Sprawę komentowała także w Poranku Radia TOK FM nowo wybrana prezydent Gdańka - Aleksandra Dulkiewicz. - Jeszcze przed śmiercią prezydenta Adamowicza, rozmawialiśmy z przedstawicielami komitetu społecznego. I oni sami czuli... każdy z nas czuł przez skórę, że wokół pomnika mogą się dziać złe rzeczy. Uważam, że dobrym rozwiązaniem jest - w cywilizowany, normalny, kulturalny sposób - przeniesienie pomnika w inne miejsce. W miejsce prywatne, które nie będzie przestrzenią publiczną - stwierdziła. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Ks. Henryk jankowski nie jest już honorowym obywatelem Gdańska
Zaloguj się
 • tadeusz.rysiakiewicz

  Oceniono 8 razy 4

  PiS popiera koscielna pedofilie

 • patrycja212121

  Oceniono 4 razy 2

  Szkoda, że dopiero bohaterska postawa trzech facetów, którzy wywrócili pomnik, skłoniła PO do odcięcia się od wychwalania pomnikami pedofilii.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Tia napiszcie lepiej co ma glosowac 14 marca KE w kwestii cenzurowania internetu, medium ktore sie postmarksistom wyrwal ze tak powiem spod kontroli. Niejednoktrotnie podkreslalem iz jesli chcecie utrzymac orwellowski medialny zamordyzm, musicie zrobic wszystko by tak jak w Chinach przejac pelny monitoring wolnych tresci. Chyba Wlochy staly sie tu takim punktem brzegowym, ktory uswiadomil wam skale zagrozenia.

 • P 45

  Oceniono 1 raz -1

  Brawo Gdańsk. Poczekamy jeszcze chwilę i zobaczymy co będzie mówił Kacperek z Kołobrzegu.

 • babajaga99

  Oceniono 7 razy -1

  Brawo Radni Gdańska.!!! Nareszcie ktoś zrobił coś mądrego i wrażliwego w obronie pokrzywdzonych dzieci. Pora dać do myślenia rozmodlonym (do kleru - nie boga), że kler to NIE Bóg.

 • bihepi

  Oceniono 7 razy -1

  "Ks.Jankowski pozbawiony tytułu.."

  Teraz czas na Lolka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX