Prawie 176 mln zł zebrała WOŚP w finale. To absolutny rekord!

175 938 717,56 zł - tyle zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w czasie ostatniego finału. To absolutny rekord w historii akcji. Jerzy Owsiak podsumował wyniki w czasie specjalnej konferencji prasowej w Gdański.
Zobacz wideo

- Nawet przez chwilę nie zastanawialiśmy się nad wyborem miejsca ogłoszenia wyniku zbiórki 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pragniemy, aby wszyscy, którzy grali z Orkiestrą w Polsce i nasi rodacy na całym świecie poczuli jej ogromną siłę jednoczenia i pomoc, jaką potrafi nieść nam wszystkim w miejscu, gdzie słowo solidarność kilka dekad temu nabrało tak ogromnego dla Polski, Europy i całego świata znaczenia. Chcemy także głośno mówić o tym, że Orkiestra nadal będzie grać, zapraszając do siebie wszystkich ludzi dobrej woli. Bawiąc się i ucząc, jak nawzajem sobie pomagać - powiedział Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP podczas ogłoszenia w Gdańsku wyniku zbiórki.

W czasie styczniowego finału działało 1700 sztabów w Polsce i na świecie, a kwestę prowadziło 120 tys. wolontariuszy. Rozdanych zostało w sumie 35 mln serduszek.

Zobacz wideo

Na kwotę zebraną w Finale WOŚP złożyły się zbiórka publiczna (87 045 213,67 PLN), pozostałe darowizny przekazane na cel akcji przede wszystkim poprzez kanały elektroniczne (88 893 503,89 PLN), oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego, który WOŚP przekaże bezpośrednio szpitalom (989 916,77 PLN). Tym samym po raz pierwszy w historii wpłaty internetowe przewyższyły wpłaty do puszek wolontariuszy. 

Najpopularniejszą i najdroższą aukcją okazała się licytacja Rolls-Royce'a od Mastercard i braci Collins - cena sięgnęła 211 211 zł. Na drugim miejscu znalazł się dzień z Donaldem Tuskiem, za który nabywca wpłacił na konto WOŚP 211 100 zł. Wspomniana została również zbiórka "Ostatnia puszka Pana Prezydenta" - akcja zorganizowana na Facebooku, która była hołdem dla Pawła Adamowicza, a w czasie której zebrano 16 mln zł.

W tym roku celem zbiórki był zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki wysokospecjalistyczne, które diagnozują i udzielają pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. Tym razem Fundacja WOŚP skupi się przede wszystkim na zakładach diagnostyki specjalistycznej - zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej. W głównej mierze zbiórka ma jednak umożliwić podniesienie standardu wyposażenia.

TOK FM PREMIUM