"Ojciec z dzieckiem i matką ukrywali się w lesie". Szczegóły odnalezienia porwanej Amelki i jej matki

Policja odnalazła matkę z dzieckiem, które uprowadzono w czwartek w Białymstoku. W związku ze sprawą zatrzymano ojca dziecka i towarzyszącego mu mężczyznę.
Zobacz wideo

Policja poinformowała o odnalezieniu porwanej 3-letniej Amelki i jej matki w piątek popołudniu. - Ze wstępnych informacji, które posiadam (...) wynika, że obawiając się skutecznego pościgu, działań operacyjno-rozpoznawczych ojciec z Amelką i kobietą ukrywał się w lesie, gdzie też, jak przy zatrzymaniu wspomniał, widział latające u góry nad nimi śmigłowce policji i straży granicznej - powiedział insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Podkreślał, że policja była przygotowana na różne warianty, w tym na odbicie kobiety i dziecka siłą, jednak - jak relacjonował - nie trzeba było zastosować tego wariantu, a służby miały też przygotowanych mediatorów. 

Porwanie 3-letniej Amelki i jej matki. Child alert zadziałał

Ciarka relacjonował, że sprawcy czwartkowego porwania przemieszczali się z Podlasia przez województwo olsztyńskie w kierunku Mazowsza. Jak powiedział, w piątek "zostali ujawnieni w powiecie ostrołęckim". Rzecznik KGP wyjaśnił, że w tym powiecie z policjantami dzięki systemowi Child Alert współpracowała osoba, która poinformowała, że w tej okolicy "prawdopodobnie mogą znajdować się również dziewczynka i matka".

- Skierowano szybko służby policyjne dodatkowe z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce i to wszystko doprowadziło do zatrzymania ojca dziewczynki, jednocześnie męża 25-letniej kobiety, która jest matką Amelki - przekazał Ciarka. - W innym powiecie zatrzymano drugiego z mężczyzn, który również był przez nas cały czas namierzany" - powiedział. "Cały czas deptaliśmy im po piętach - dodał rzecznik KGP.

Po godz. 18 Amelka i jej mama z dwoma policjantami opuściły Komendę Miejską Policji w Ostrołęce, w której przebywały po odnalezieniu. Z informacji, jaką uzyskała PAP, wynika, że obie udają się do prokuratury w Białymstoku. Śledztwo w sprawie uprowadzenia prowadzi tamtejsza Prokuratura Okręgowa.

Porwanie 3-letniej Amelki i jej matki 

Do uprowadzenia 25-letniej kobiety i jej 3-letniego dziecka doszło w ostatni czwartek w Białymstoku przed południem na osiedlu Dziesięciny. Dwaj mężczyźni wciągnęli do samochodu kobietę i dziecko i odjechali. Kilkaset metrów dalej samochód porzucili.

W związku z zaginięciem dziecka był ogłoszony Child Alert; w piątek policja opublikowała również zdjęcia męża porwanej kobiety, ojca dziecka, który w Łomży wypożyczył samochód użyty do uprowadzenia.

TOK FM PREMIUM