Brat i były asystent polskiej komisarz UE wśród zatrzymanych przez CBA

Prokuratura Krajowa informowała rano, że zatrzymano byłego asystenta polskiej komisarz UE, który "kierował grupą przestępczą". Teraz okazuje się, że wśród zatrzymanych w sprawie jest brat Elżbiety Bieńkowskiej.

O zatrzymaniu brata unijnej komisarz informuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na "źródła zbliżone do śledztwa". Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dziś sześć osób m.in. w sprawie wyłudzenia 2 mln zł na szkodę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA zatrzymali pięciu śląskich przedsiębiorców i notariusza prowadzącego kancelarię notarialną w Tychach. Śledztwo dotyczy podejrzenia popełnienia oszustw na szkodę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podmiotów gospodarczych i osób prywatnych. Ustalenia śledczych wskazują na usiłowanie wyłudzenia 10 mln zł z beskidzkiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw oraz wyłudzenie z NCBR ponad 2 mln złotych. 

Postępowanie obejmuje także podejrzenie powoływania się na wpływy u osób publicznych, udział w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej przestępstwa gospodarcze oraz karno-skarbowe i pranie pieniędzy.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek poinformowała  PAP, że "w miejscach zatrzymań prowadzone są przeszukania". 

Jak informowała rano rzeczniczka Prokuratury Krajowej, Ewa Bialik, Lech B. miał popełnić szereg przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu - m.in. dotyczących wyłudzenia kredytów i dotacji unijnych. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej poinformowała też, że zatrzymany były asystent Elżbiety Bieńkowskiej powoływał się na wpływy.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM