Prof. Tomasz Polak: Nie sądzę, żeby Jan Paweł II świadomie ukrywał przestępstwa seksualne. Ale ponosi moralną odpowiedzialność

Moim zdaniem szczyt w Watykanie nt. pedofilii w Kościele to nie jest początek odnowy. To zmiana stylu, wynikająca ze zdrowego rozsądku papieża Franciszka - ocenił w TOK FM teolog prof. Tomasz Polak.
Zobacz wideo

Papież Franciszek powiedział kilka tygodni temu, że kard. Joseph Ratzinger (późniejszy papież Benedykt XVI) chciał przeciwdziałać przestępczości seksualnej księży. Miał mu to jednak uniemożliwić papież Jan Paweł II. Tak wynika z "anegdoty", którą Franciszek przytoczył dziennikarzom 5 lutego na pokładzie samolotu wracającego do Watykanu z Abu Zabi. Publicyści watykańscy są przekonani, że księdzem pedofilem z opowieści Franciszka, którego miał kryć papież Polak, był Marcial Maciel Degollado.

Profesor Tomasz Polak, teolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu stwierdził, że "nie sądzi, aby Jan Paweł II świadomie ukrywał przestępstwa seksualne". - Jednak działał w systemie, który to robił. Dlatego ponosi moralną odpowiedzialność za to, co działo się w Kościele, choć niekoniecznie musiał o wszystkim wiedzieć – ocenił prof. Polak.

Prowadzący Mikołaj Lizut dopytywał, jak te informacje wpłyną na opinię Polaków o Janie Pawle II, bo dla wielu pozostaje on jednym z "największych" rodaków w historii.

- Przeżyjemy albo nie przeżyjemy. To nie jest sprawa aż tak jednoznaczna, żeby nastąpiło jakieś pęknięcie, które sprawi nagle, że Jan Paweł II stanie się dla Polaków przestępcą – argumentował teolog. W jego opinii, Polacy często szukają usprawiedliwień i wytłumaczeń w takich sytuacjach. - Przykładów są setki. Znaczna część reakcji na już ujawnione historie, jak ta prałata Jankowskiego, jest tego rodzaju. Próbujemy klajstrować rzeczywistość. To też nie jest prosty schemat – mówił prof. Polak.

Do Watykanu trzeba pisać... na cztery adresy

Jak mówił teolog, sytuacja przywołana przez papieża Franciszka to "świadome lub nie ujawnienie pewnego sposobu działania Kościoła". - Kiedy w Poznaniu wybuchła sprawa abp Juliusza Paetza (oskarżono go o molestowanie kleryków-red.), byłem członkiem komisji teologicznej. Rozmawiałem o tej sprawie z kardynałem Ratzingerem, który podpowiedział mi do kogo i w jaki sposób napisać. Jednak doradził mi, żebym wysłał swoje pismo w tej sprawie na 4 różne adresy w Watykanie. Jak to uzasadnił? Stwierdził, że to potrzebne, aby nikt nie mógł tego pisma ukryć. Jeśli prefekt ważnej kongregacji, musi kogoś ostrzec przed możliwym zniknięciem listu, to znaczy, że wie, iż to się łatwo dzieje, gdy ktoś chce ukrywać sprawy – wspominał profesor Tomasz Polak.

Czytaj także: Były skarbnik Watykanu kardynał George Pell winny molestowania dzieci. Grozi mu do 50 lat więzienia

Jak podkreślił ekspert, wynika to z wiary w świętość Kościoła. -  (...) Wszystko, co nie pasuje, musi pozostać nieujawnione. Każde zakwestionowanie moralnej wartości Kościoła spotyka się z odruchowym oporem – wyjaśniał prof. Polak.

Oczyszczenia nie będzie

Mikołaj Lizut przypominał, że pod koniec lutego w Watykanie odbył się szczyt biskupów poświęcony właśnie nadużyciom seksualnym w Kościele.

Czytaj także: "To chyba nie jest bez znaczenia". Marek Lisiński, ofiara księdza pedofila, komentuje gest papieża Franciszka

- Moim zdaniem to nie jest początek odnowy. To zmiana stylu, wynikająca ze zdrowego rozsądku papieża – ocenił teolog z Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu. Jego zdaniem, papieża Franciszka cechuje "naturalna" zdolność dostrzegania problemów, a co za tym idzie "szybkie i żywe w nie wnikanie".- Nie jest to próba realnej odnowy Kościoła, bo taka jest niemożliwa. Kościół nie jest w stanie się oczyścić, czy realnie odnowić, bo jest częścią rzeczywistości, która jest w tylko w pewnych aspektach odnawialna i oczyszczalna. Kościół to ogromna deklaracja czegoś pięknego i dobrego, ale jest ogromny rozziew między deklaracją, a tym co się realnie dzieje. Realność prześciga idealistycznie nastawionych ludzi – podsumował profesor Tomasz Polak.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM