Z Konwencji o przeciwdziałaniu przemocy nie zawsze się korzysta. Adwokaci uczą się, jak to zmienić

Adwokaci uczą się stosowania przepisów i standardów Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy.

Polska kilka lat temu ratyfikowała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Tyle tylko, że wciąż nie wdrożyliśmy części zapisanych w niej standardów walki z przemocą. Pojawiały się nawet głosy, że PiS będzie chciał Konwencję wypowiedzieć, ale na razie nic takiego się nie stało.

Adwokaci i radcowie prawni na kursie, który jest realizowany w ramach programu HELP Rady Europy,  zapoznają się m.in. z prezentacjami, filmami, testami i kazusami na temat przemocy. Koncentrują się przy tym na przepisach prawa międzynarodowego oraz orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 - Kurs ma za zadanie przybliżyć nam zakres działania i zasięg Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Poznajemy korelacje tej Konwencji z naszymi przepisami - mówi mecenas Monika Sokołowska z Lublina, ostatnio wyróżniona w konkursie "Kobiety Adwokatury", która uczestniczy w kursie. Jak podkreśla, to pierwszy taki kurs w Polsce. - Uczymy się, jak w praktyce przekładać unijne przepisy na nasze polskie prawo - tłumaczy adwokatka. Problem w tym, że konwencja jest, ale nie zawsze się do niej sięga i z niej korzysta. - Nie mamy w tym praktyki. A kurs służy właśnie przybliżeniu nam tych wszystkich zagadnień - tłumaczy Monika Sokołowska. Chodzi m.in. o izolację sprawcy od ofiary przemocy, co powinno być normą, a w Polsce wciąż nie jest.

Jak tłumaczy, przemoc w Polsce to w wielu rodzinach wciąż temat tabu. Przemoc fizyczna, ale też psychiczna, ekonomiczna, seksualna. Część ofiar, w szczególności kobiet, boi się do czegokolwiek przyznać. Wszystko dzieje się w czterech ścianach domu. Bywa, że kobieta chce się wyrwać z zamkniętego kręgu przemocy, ale nie wie, od czego zacząć.

Pomocy kobietom, które szukają wsparcia, służy poradnik napisany i wydany niedawno przez Ewelinę Świdrak i mecenas Monikę Sokołowską "Przeciwko Goliatowi - poradnik dla kobiet doświadczających przemocy".

 
To praktyczny poradnik, w którym znajdziemy m.in. charakterystykę ofiar przemocy. Autorki piszą o tym, co myśli ofiara. Radzą wprost: sprawdź, czy dotyczy to również Ciebie. I podają konkretne przykłady myślenia:

* Jestem zerem, nic nie znaczę, nie nadaję się do żadnej pracy.

* Jestem gorsza i słabsza od innych kobiet.

* Nie mam przyjaciół, krewni odwrócili się ode mnie. W zasadzie z nikim się nie spotykam.

* Jestem do niego (sprawcy – przyp. red.) przywiązana, kocham go, nie mam nikogo innego.

* Seks nie sprawia mi przyjemności, ale nie mam wyjścia, muszę to jakoś znosić, to go uspokaja.

"Droga Czytelniczko. Każda z powyższych wypowiedzi jest tak naprawdę wynikiem fałszywego myślenia, które zostało Ci wpojone przez obecnego partnera lub bliskich w dzieciństwie lub wieku młodzieńczym. Uświadom sobie, że nie jesteś głupia i niekompetentna, tylko to partner chce, abyś tak myślała(…) Na pewno masz przyjaciół i/lub życzliwą Ci rodzinę, ale z powodu wstydu lub lęku boisz się do nich odezwać. Boisz się, że mąż odkryje, że spotykasz się z mamą lub koleżanką, dlatego wolisz tego nie robić (…). Jest to rodzaj psychicznego więzienia, a nie Twojego faktycznego myślenia" – czytamy w poradniku.


Bardzo konkretne rady, dlaczego nie warto bać się sądu

Adwokat Monika Sokołowska krok po kroku wyjaśnia, jak przebiega postępowanie w prokuraturze czy w sądzie. Pisze m.in. o tym, czy sprawca przemocy musi być obecny w sądzie, gdy zeznaje jego ofiara. Tłumaczy, czym jest mediacja i kiedy jest możliwa oraz czym jest warunkowe umorzenie.

Część rad dotyczy tego, jak się do sądu ubrać i jak się w nim zachowywać. – To praktyczne rzeczy, o które pytały osoby, których sprawy prowadziłam – mówi adwokat Sokołowska. Stąd rady takie jak:

* Jeśli działasz albo masz zamiar działać w charakterze oskarżyciela posiłkowego, Twoje miejsce jest obok prokuratora.

* Słuchaj sędziego.

* Odpowiadaj na pytania, które do Ciebie kieruje krótko i konkretnie.

* Nie odzywaj się nieproszona. W sądzie rządzą procedury. Podnoszenie głosu, wtrącanie uwag w czasie składania przez oskarżonego wyjaśnień, przerywanie wypowiedzi są co najmniej niestosowne, nie wspominając o możliwości ukarania Cię przez sąd karą porządkową. Tego nie chcemy!

* Staraj się nie dramatyzować i nie ulegać panice. Płacz czy stres są za to normalnie i ich pojawienie się nie działa na Twoją niekorzyść

Dodajmy, że ilustracje do poradnika przygotował Arkadiusz Krupa, sędzia, który znany jest m.in. ze swoich rysunków publikowanych na profilu na FB „Ślepym okiem Temidy” - rysunków, odnoszących się głównie do różnych sytuacji prawnych.

------

Korzystałam z książki: „Przeciwko Goliatowi – poradnik dla kobiet doświadczających przemocy”. Ewelina Świdrak, Monika Sokołowska. Wydawnictwo KUL. Lublin 2018

DOSTĘP PREMIUM