W Episkopacie bez zmian. Abp Stanisław Gądecki wybrany na drugą kadencję przewodniczącym KEP

Bez zmian najwyższych władz polskiego Kościoła. Biskupi wybrali - w pierwszym głosowaniu - arcybiskupa Stanisława Gądeckiego na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz wideo

Biskupi obradujący na 382. Zebraniu Plenarnym KEP wybrali ponownie metropolitę poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. –

Abp Gądecki pełni funkcję przewodniczącego KEP od 2014 r. Urząd objął po abp. Józefie Michaliku. Wcześniej, od 2004 r., był wiceprzewodniczącym KEP. W maju 2014 r. papież mianował go na członka Kongregacji Nauki Wiary.

Czytaj także: Prof. Tomasz Polak: Nie sądzę, żeby Jan Paweł II świadomie ukrywał przestępstwa seksualne. Ale ponosi moralną odpowiedzialność

Także na stanowisku zastępcy przewodniczącego KEP nie doszło do zmiany.  W pierwszym głosowaniu wybrano na to stanowisko metropolitę krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r. w Poznaniu. Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Przed objęciem stanowiska metropolity krakowskiego był metropolitą łódzkim.

Trudne zadanie KEP

Po południu KEP ma ujawnić dane dotyczące molestowania dzieci przez duchownych w polskim Kościele. Zgodnie z zapowiedziami biskupów, w dokumencie znajdą się wszystkie przypadki wykorzystywania nieletnich z ostatnich 30 lat.

Będzie to pierwszy w polskiej historii raport, w którym to sami biskupi ujawnią skalę wykorzystywania seksualnego nieletnich. Do tej pory podobne plany kończyły się tylko na zapowiedziach. Dokument, nad którym pracowano od jesieni zeszłego roku, jest już gotowy.

Znajdą się w nim dane zebrane przez episkopat od poszczególnych diecezji i zakonów, opracowane następnie przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Biskupi równolegle pracują też nad zbiorczą odpowiedzią na ujawniony niedawno raport fundacji "Nie lękajcie się", w którym ponad 20 hierarchów opisano jako tych, którzy przenosili lub ukrywali księży sprawców pedofilii.

DOSTĘP PREMIUM