Episkopat ujawnia dane dotyczące molestowania dzieci przez duchownych w polskim Kościele

Episkopat podaje, że od 1990 roku otrzymał 382 zgłoszenia przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich, w tym 198 dotyczyło osób poniżej 15 lat, a 184 powyżej 15 lat.

W sumie to 625 pokrzywdzonych osób, przy czym mówimy też o tych niepotwierdzonych przypadkach. Tych potwierdzonych spraw doliczono się łącznie blisko 400.

Zobacz wideo

Z danych, które otrzymał Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski od wszystkich diecezji i zakonów, wynika, że łączna liczba ofiar poniżej 15 lat wynosiła 345 we wszystkich – również niepotwierdzonych – przypadkach. Ofiar powyżej 15 lat było 280. Wśród ofiar, we wszystkich zgłoszonych przypadkach, łącznie małoletni płci męskiej stanowili 58,4 proc., a małoletni płci żeńskiej 41,6 proc.

Ze wszystkich przypadków, względem których udało się ustalić stan procesu kanonicznego (94,8 proc. wszystkich zgłoszonych przypadków), 74,6 proc. było już. zakończonych, a 25,4 proc. było jeszcze w toku.

Przypadki zgłaszane były najczęściej przez osoby poszkodowane (41,6 proc.) lub ich bliskich (20,9 proc.). W 5,8 proc. wiedza pochodziła od organów państwa, a w 5,2 proc. przypadków z mediów. Osoby z parafii, czyli zarówno duchowni z parafii jak i świeccy zgłosili 5,2 proc. przypadków. Wiedza o 14,9 proc. przypadków pochodziła z innego źródła, takiego jak: dyrektor szkoły, pedagog, wychowawcy, opiekunowie dzieci oraz znajomi poszkodowanych, współbracia (w zakonach), klerycy, inni kapłani.

Spośród zakończonych spraw wydaleniem ze stanu duchownego skutkowało 25,2 proc. postępowań. Inne kary (suspensa, upomnienie kanoniczne, zakaz pracy z małoletnimi, pozbawienie urzędu, ograniczenie posługi albo zakaz wystąpień publicznych) stanowiły 40,3 proc. Sprawy zakończone innymi skutkami (nałożenie pokuty, przeniesienie na inną parafię, przeniesienie poza duszpasterstwo parafialne, do domu emeryta albo domu chorych księży, terapia, samowolne opuszczenie diecezji) stanowiły 11,5 proc., zaś zakończone umorzeniem postępowania (ze względu na śmierć osoby oskarżanej, samobójstwo lub brak wystarczających dowodów, zły stan zdrowia) stanowiły 12,6 proc. W 10,4 proc. przypadków postępowanie zakończyło się uniewinnieniem oskarżonego.

Dane opracował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Centrum Ochrony Dziecka.

Czytaj też: Wysłaliśmy (ponownie) pytania do diecezji o pedofilię. Odpowiedź? "TO NIE WASZA SPRAWA!", "jestem na chorobowym

- Kościół musi być nieskazitelnie stanowczy w walce ze złem, ale musi także wzywać do nawrócenia, pokuty i okazywać miłosierdzie sprawcom, jeśli szczerze żałują – powiedział zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski.

Z kolei Abp Stanisław Gądecki powiedział: - Nie jest to problem tylko instytucji, ale to jest problem globalny. Do tej pory przyzwyczailiśmy się do tego hasła ukutego ideologicznie, mianowicie: pedofilia w Kościele. To hasło, dość zręcznie dobrane, miało z jednej strony wskazać na problem jaki istnieje, a z drugiej - poderwać autorytet Kościoła i doprowadzić do tego, żeby zaufanie wiernych do instytucji Kościoła zostało zniszczone.

To pierwszy w polskiej historii raport, w którym to sami biskupi ujawniają skalę wykorzystywania seksualnego nieletnich. Do tej pory podobne plany kończyły się tylko na zapowiedziach. Nad dokumentem pracowano od jesieni zeszłego roku. Biskupi równolegle pracują też nad zbiorczą odpowiedzią na ujawniony niedawno raport fundacji "Nie lękajcie się", w którym ponad 20 hierarchów opisano jako tych, którzy przenosili lub ukrywali księży sprawców pedofilii.

- Ta dzisiejsza konferencja episkopatu jest jak naplucie ofiarom w twarz - skomentowała posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus. Jej zdaniem statystki dotyczące zarówno liczby duchownych, którzy wykorzystywali seksualnie nieletnich, jaki samych ofiar są nieprawdziwe

- 1,6 ofiary na jednego sprawcę? To jest kłamstwo. Nigdy jeden sprawca nie ma jednej ofiary. Papież Franciszek o tym mówił, mówiło też o tym wielu księży: jeden ksiądz to zawsze jest wiele ofiar - przypomniała.

Poza tym, jak zauważyła Joanna Scheuring-Wielgus, episkopat zamiast pochylić się nad ofiarami, przede wszystkim pochylił się nad sprawcami i ochroną kościoła jako instytucji.

- Skandal. Skandal,  apb Jędraszewski bronił pedofilów, składa raport. Zero konkretów. Nikt Nas nie chce słychać. Księża nie gwałcą przez internet. To wy wysyłacie sprawców za granice, gdzie dalej gwałcą dzieci. Kuriozum - skomentował na Facebooku Marek Lisiński z "Nie lękajcie się".

Będzie odpowiedź na raport "Nie lękajcie się"

Opublikowany pod koniec lutego przez Fundację "Nie lękajcie się" raport dotyczył wykorzystywania seksualnego nieletnich w polskim Kościele. Zawiera nazwiska 24 biskupów, którzy zdaniem autorów raportu tuszowali tego rodzaju przypadki. Przy nazwiskach wysokich rangą hierarchów kościelnych przypomniano sprawy księży skazanych za wykorzystywanie seksualne nieletnich - ale decyzją swoich przełożonych - przeniesionych do innych parafii lub instytucji kościelnych.

Raport został przekazany papieżowi podczas szczytu w Watykanie podczas szczytu dotyczącego nadużyć seksualnych w kościele. Wręczyli go Marek Lisiński z "Nie lękajcie się", posłanka Joanna-Scheuring Wielgus oraz warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska.

Karta LGBT+

Na konferencji został też poruszony temat warszawskiej karty LGBT+. - Z jednej strony stygmatyzuje się pedofilię w Kościele, a z drugiej mamy program naruszający intymność dzieci i to już poniżej 4. roku życia. (...) Próbuje się na nich eksperymentować w imię wizji człowieka odbiegającej do tego, co wiemy o rozwoju psychicznym dziecka. Każde z tych dzieci powinno być szanowane - powiedział. abp Marek Jędraszewski.

Więcej na ten temat w czwartek o 18:40 na antenie TOK FM. Gościem audycji będzie dr Sebastian Duda, filozof, teolog, redaktor miesięcznika "Więź".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Episkopat ujawnia dane dotyczące molestowania dzieci przez duchownych w polskim Kościele
Zaloguj się
 • Oceniono 8 razy 4

  Pedofile nie od 90 lat tylko od 60 bo w tamtych latach do 90 byliście bez karni i wy nauczcie wiary w pedofile jak wy się Boga nie boicie A może go niema i dlatego się nie boicie?

 • Bogopol

  Oceniono 8 razy 4

  A ile przypadków nie zostało zgłoszonych...

 • nieotake

  Oceniono 7 razy 3

  A wsadźcie se te załgane słupki głęboko w swoje tłuste rozepchane dudy, skuriisyny pisdolone!

 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Dobrze jest znać choć trochę katechizm i prawo kanonoczne.

  Poza miłosierdziem nad pedofilem, jest ZADOŚĆUCZYNIENIE ! ! ! !

 • andrzejsec1

  Oceniono 2 razy 0

  Czy zdajecie sobie sprawę, że
  o swoich najbardziej intymnych sekretach szepczecie do ucha osobnikom zaburzonym emocjonalnie?
  Czy zwróciliście uwagę, że tych zatroskanych ludzi najbardziej kręcą "te rzeczy"?
  Czy możecie sobie wyobrazić emocje buzujące w księdzu, gdy wasza siedmioletnia córeczka wyjawia szeptem ciężki grzech
  masturbacji?
  To jest chore!!!
  I ciągle bezkarne!!!

 • rms020

  Oceniono 2 razy 0

  Kościół jest skostniałą instytucją
  nieprzystającą do dzisiejszych czasów
  można rzecz
  że jest oderwany od rzeczywistości
  hierarchowie nie rozumieją ludzi
  i mają kłopot sami ze sobą
  niestety dominującą twarzą Kościoła
  jest oj. Tadeusz Rydzyk
  czas na reformację
  zanim wierni odejdą

 • wujekdolf

  Oceniono 4 razy 0

  jedno - pewnie tyle samo albo więcej ukrywają, już nie wspominając ilu zdołali "przenieść"
  a po drugie - Franciszek ich czymś zaszantażował że tak chętnie rąbek swoich tajemnic ukazali?

 • eski57

  Oceniono 1 raz -1

  Jędraszewski podkreślał, że istotą chrześcijaństwa jest miłosierdzie, pokuta i odkupienie win. - ??
  „Duchowny zauważył, że w Kościele nie ma zgody na podejście w stylu "zero tolerancji", gdyż wywodzi się ono... z systemów totalitarnych. – To naziści, a po nich komuniści nie okazywali litości – próbował przekonywać Jędraszewski”- Czyżby abp nie wiedział , czy zapomniał , że
  przed „Komunizmem” - przykład dał Katolicyzm ; Święta Inkwizycja - tortury , płonące stosy żywych .. , Krzyżowcy i Konkwistadorzy z milionami ofiar innowierców i pogan , Indian amerykańskich - na swoim koncie , Niewolnictwo …
  - Może warto przypomnieć skąd i dlaczego się wzięły ideologie Socjalistyczne i utopijny Komunizm ? Ano stąd , bo ówczesne chrześcijaństwo i katolicyzm NIE reagowało na Wyzysk robotników i nędzę w czasach rodzącego się Kapitalizmu ! (nędza feudalizmu) ! - ŚWIECCY filozofowie TO Upodlenie ludzi „zauważyli” i napisali idee m. inn . Socjalistyczne o sprawiedliwości społecznej i społecznym podziale pracy , czego biskupi KK NIE widzieli , bo korzystali z dóbr tego kapitalizmu ! ?? TE nowe idee pobudziły wyzyskiwanych do upomnienia się o sprawiedliwość - zaczęła się „walka klas” !
  Pojawienie się socjalizmu i komunizmu TO było odreagowanie na dawne krzywdy i bezduszność Protoplastów dzisiejszego katolicyzmu i prawicy ! - Duchownych pedofilii trzeba karać na równi z innymi przestępcami winnych krzywdzie dzieci i młodzieży !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX