Prezydenci miast apelują do rządu o rozmowy na temat edukacji. "Przez cały czas widzę roześmianą Annę Zalewską"

Prezydenci 12 największych polskich miast na konferencji prasowej zaapelowali do rządu o dialog na temat zmian w edukacji. - Minister Zalewska jest już myślami chyba w Brukseli - stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Od początku reformy, którą przeprowadza minister Anna Zalewska, samorządy skarżą się na brak współpracy, niewystarczające finansowanie oświaty oraz przerzucanie odpowiedzialności za nią na władze lokalne.

Z danych Związku Miast Polskich wynika, że do każdej złotówki, którą na edukację przeznacza rząd centralny, samorządy dokładają ze swoich pieniędzy około 50 groszy. A to tylko wierzchołek góry lodowej, bo to na samorządowców spadła odpowiedzialność za wdrożenie likwidacji gimnazjów, poradzenie sobie z nadchodzącym podwojonym rocznikiem oraz z wymaganiami płacowymi nauczycieli.

Ministerstwo edukacji w odpowiedzi na zarzuty wydało popołudniu komunikat: sukcesywnie zwiększamy nakłady na oświatę. W latach 2016-2019 subwencja oświatowa wzrosła o 5,5 mld złotych. Ze zdziwieniem przyjmujemy stwierdzenia, że samorządy "muszą dokładać do oświaty". Otóż, samorządy również są odpowiedzialne za oświatę.

Apel prezydentów miast

Przed zbliżającym się strajkiem nauczycieli prezydenci 12 polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, czyli: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia mówią rządowi "dość" i apelują o dialog na temat zmian w edukacji.

W obliczu planowanego na 8 kwietnia ogólnopolskiego strajku nauczycieli samorządowcy chcą rozmów i pomocy w rozwiązywaniu problemów, szczególnie finansowych. 

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, przekonuje, że władza rozmów unika. 

- Ja widzę przez cały czas roześmianą panią minister Zalewską, która myślami już chyba jest w Brukseli, która twierdzi, że nie ma żadnego problemu, że wszystko zostało rozwiązane, że nie ma żadnego chaosu. Podczas, gdy my widzimy dzieci, które ślęczą do nocy nad lekcjami, widzimy totalny chaos - stwierdził. 

Dodał także, że to właśnie samorządy biorą na siebie większość kosztów związanych z edukacją i to one muszą brać odpowiedzialność za zabezpieczenie dzieci, które 8 kwietnia przyjdą do szkoły. - Żeby zabezpieczyć ich byt, żeby je nakarmić. To jest wszystko na naszych barkach - podkreślał prezydent stolicy.

Strajk nauczycieli

W szkołach trwa referendum strajkowe Związku Nauczycielstwa Polskiego, w którym nauczyciele decydują, czy przyłączyć się do protestu. Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP, uważa, że w strajku może uczestniczyć około 80-90 procent nauczycieli. Ten ma się rozpocząć 8 kwietnia: dwa dni przed egzaminami gimnazjalnymi i tydzień przed egzaminami ósmoklasisty. Ma trwać do odwołania, czyli może objąć także planowane na początek maja egzaminy maturalne.

Jak będzie wyglądać strajk?  - Jeżeli w referendum za strajkiem opowie się więcej niż połowa nauczycieli i pracowników oświaty w danej szkole, to strajk będzie polegał na całkowitym powstrzymaniu się od pracy osób, które takie deklaracje złożyli - tłumaczył Sławomir Broniarz.

Nauczyciele z ZNP domagają się 1000 zł podwyżki. Na razie dostali od 121 do 166 złotych. Na początek nowego roku szkolnego, we wrześniu, mają obiecane kolejne 5 procent podwyżki

Przypomnijmy, że jednocześnie nauczyciele z "Solidarności" kontynuują okupację małopolskiego kuratorium w Krakowie. Domagają się: skrócenia ścieżki awansu zawodowego i wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc.  Akcję mają kontynuować aż do rozmów z reprezentantem rządu. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (26)
Prezydenci miast apelują o rozmowy na temat edukacji
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 14 razy 8

  Zza ministerialnego biurka rzeczywistość wygląda wspaniale, więc pani minister uśmiechnięta. Ona dostaje tyle, ile SIĘ NALEŻY, więc nie ma powodów do smutku. A nauczyciele, rodzice, uczniowie, władze samorządowe- to nie jej problem. Najlepsza ze zmian ma doświadczenie z przerzucaniem odpowiedzialności. To żaba, którą będzie musiał zjeść organ prowadzący szkoły, nie minister, premier czy szeregowy poseł.

 • minkat

  Oceniono 10 razy 6

  ja watpie, zeby ona byla w stanie byc myslami gdziekolwiek. takie puste spojrzenie nie bierze sie znikad...

 • nutka7.17

  Oceniono 11 razy 5

  "Minister Zalewska jest już myślami chyba w Brukseli"
  I niech tak zostanie, wyłącznie "myślami w Brukseli". Mam nadzieję, że nikt na złodziejkę darów PCK nie zagłosuje.

 • damtek

  Oceniono 2 razy 2

  . Dworczyk:
  " Sławomir Broniarz próbuje brać dzieci jako zakładników, próbuje straszyć rząd i rodziców" ....
  Nie dajcie się Nauczyciele‼️
  Ta patologia kpi Wam w żywe oczy‼️
  Andy Letkiewicz/twitter

 • prezes Szatni hotelowej

  Oceniono 4 razy 2

  Proteza zębowa pani Anny nie jest śnieżnobiała!! Powinna dostać zakaz systematycznego uśmiechu do zdjęcia numer 54. Po pierwsze Schetyna oraz Ibisz się załamie a po drugie krótki się nigdy nie uśmiecha także jest powód!!

 • andrew1507

  Oceniono 8 razy 2

  Niech czort pochłonie tą Zalewską i cały ten pis.

  Za dzieci moje.

 • gr_ub_y

  Oceniono 8 razy 2

  W latach 2008-2014 zlikwidowali 1146 szkół.

  Nie słyszałem, żeby im było jakoś szczególnie z tego powodu żal.

 • Anna Anna

  Oceniono 10 razy 2

  Głupie babsko, już po twarzy widać myślenie... Kto to to wybrał? Tragedia ??

 • damtek

  Oceniono 1 raz 1

  NAUCZYCIELE - walczcie o swoje!
  PIS nie uznało Was za wartych uwagi Obywateli RZECZYPOSPOLITEJ.
  40 nowych miliardów nie dla Was.
  Mario Rebel/twitter

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX