Prezydenci miast apelują do rządu o rozmowy na temat edukacji. "Przez cały czas widzę roześmianą Annę Zalewską"

Prezydenci 12 największych polskich miast na konferencji prasowej zaapelowali do rządu o dialog na temat zmian w edukacji. - Minister Zalewska jest już myślami chyba w Brukseli - stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Zobacz wideo

Od początku reformy, którą przeprowadza minister Anna Zalewska, samorządy skarżą się na brak współpracy, niewystarczające finansowanie oświaty oraz przerzucanie odpowiedzialności za nią na władze lokalne.

Z danych Związku Miast Polskich wynika, że do każdej złotówki, którą na edukację przeznacza rząd centralny, samorządy dokładają ze swoich pieniędzy około 50 groszy. A to tylko wierzchołek góry lodowej, bo to na samorządowców spadła odpowiedzialność za wdrożenie likwidacji gimnazjów, poradzenie sobie z nadchodzącym podwojonym rocznikiem oraz z wymaganiami płacowymi nauczycieli.

Ministerstwo edukacji w odpowiedzi na zarzuty wydało popołudniu komunikat: sukcesywnie zwiększamy nakłady na oświatę. W latach 2016-2019 subwencja oświatowa wzrosła o 5,5 mld złotych. Ze zdziwieniem przyjmujemy stwierdzenia, że samorządy "muszą dokładać do oświaty". Otóż, samorządy również są odpowiedzialne za oświatę.

Apel prezydentów miast

Przed zbliżającym się strajkiem nauczycieli prezydenci 12 polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, czyli: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia mówią rządowi "dość" i apelują o dialog na temat zmian w edukacji.

W obliczu planowanego na 8 kwietnia ogólnopolskiego strajku nauczycieli samorządowcy chcą rozmów i pomocy w rozwiązywaniu problemów, szczególnie finansowych. 

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, przekonuje, że władza rozmów unika. 

- Ja widzę przez cały czas roześmianą panią minister Zalewską, która myślami już chyba jest w Brukseli, która twierdzi, że nie ma żadnego problemu, że wszystko zostało rozwiązane, że nie ma żadnego chaosu. Podczas, gdy my widzimy dzieci, które ślęczą do nocy nad lekcjami, widzimy totalny chaos - stwierdził. 

Dodał także, że to właśnie samorządy biorą na siebie większość kosztów związanych z edukacją i to one muszą brać odpowiedzialność za zabezpieczenie dzieci, które 8 kwietnia przyjdą do szkoły. - Żeby zabezpieczyć ich byt, żeby je nakarmić. To jest wszystko na naszych barkach - podkreślał prezydent stolicy.

Strajk nauczycieli

W szkołach trwa referendum strajkowe Związku Nauczycielstwa Polskiego, w którym nauczyciele decydują, czy przyłączyć się do protestu. Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP, uważa, że w strajku może uczestniczyć około 80-90 procent nauczycieli. Ten ma się rozpocząć 8 kwietnia: dwa dni przed egzaminami gimnazjalnymi i tydzień przed egzaminami ósmoklasisty. Ma trwać do odwołania, czyli może objąć także planowane na początek maja egzaminy maturalne.

Jak będzie wyglądać strajk?  - Jeżeli w referendum za strajkiem opowie się więcej niż połowa nauczycieli i pracowników oświaty w danej szkole, to strajk będzie polegał na całkowitym powstrzymaniu się od pracy osób, które takie deklaracje złożyli - tłumaczył Sławomir Broniarz.

Nauczyciele z ZNP domagają się 1000 zł podwyżki. Na razie dostali od 121 do 166 złotych. Na początek nowego roku szkolnego, we wrześniu, mają obiecane kolejne 5 procent podwyżki

Przypomnijmy, że jednocześnie nauczyciele z "Solidarności" kontynuują okupację małopolskiego kuratorium w Krakowie. Domagają się: skrócenia ścieżki awansu zawodowego i wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc.  Akcję mają kontynuować aż do rozmów z reprezentantem rządu. 

DOSTĘP PREMIUM