Podatki w Polsce najbardziej obciążają osoby o niskich dochodach? "Jesteśmy wyjątkiem wśród państw rozwiniętych"

System podatkowy w Polsce jest progresywny jedynie formalnie - przekonuje w swojej analizie ekonomista Jakub Sawulski.

Instytut Badań Strukturalnych opublikował w środę wyniki analizy autorstwa ekonomisty Jakuba Sawulskiego. Zgodnie z raportem, system podatkowy w Polsce w największym stopniu obciąża zarabiających mniej.

Jak tłumaczy ekonomista, dzieje się tak między innymi dlatego, że udział podatku VAT w dochodach najbogatszych to 9 procent, podczas gdy biedniejsi efektywnie odprowadzają aż 14 procent (na konsumpcję przeznaczają większą część środków niż bogaci.)

W swojej analizie pokazał też, że bogaci obniżają sobie podatek za pracę - obniżają próg podatkowy przechodząc na samozatrudnienie.

Kolejny wniosek z analizy jest taki, że podatek od kapitału jest regresywny - opodatkowanie działalności maleje wraz ze wzrostem dochodów.

- To niezgodne z regułami polityki społecznej i niezgodne z tym, jak robią politykę inne państwa - komentował Jakub Sawulski w TOK FM.

Progresywne tylko formalnie

Zdaniem eksperta, opodatkowanie pracy w Polsce jest liniowe, a nie progresywne. - Niby mamy dwie stawki podatkowe - 18 i 32 procent - ale w tę drugą stawkę wpada bardzo niewielu podatników, ok. 4 procent). A nawet, jeżeli wpadają, przestają płacić stawki emerytalno rentowe . W konsekwencji, całkowite obciążenie dochodów pozostaje niezmienione - wyjaśniał .

- W odpowiedzi na regresywne opodatkowanie konsumpcji, większość państw stosuje progresywne opodatkowanie pracy. Polska jest niesamowitym wyjątkiem w Europie - stwierdził w TOK FM Jakub Sawulski.

Trzeba spojrzeć całościowo

Zdaniem Jakuba Sawulskiego, problem wynika m.in z tego, że zmiany w polskim systemie podatkowym wprowadza się fragmentarycznie. - Trzeba na niego spojrzeć całościowo. Czyli jak my chcemy, żeby wyglądał w Polsce - przekonywał i dodał, że obecnie takiej wizji brakuje.

Jego zdaniem, system podatkowy powinien mniej obciążać najmniej zarabiających, należy też zacząć przeciwdziałać zjawisku fikcyjnego samozatrudnienia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (6)
Podatki w Polsce najbardziej obciążają osoby o niskich dochodach? "Jesteśmy wyjątkiem wśród państw rozwiniętych"
Zaloguj się
 • klepstryk

  Oceniono 4 razy 4

  Wybitnie zaskakująca - powszechnie znana od dwudziestu kilku lat ;)

 • tadeusz.rysiakiewicz

  Oceniono 2 razy 2

  Ten komunista chce znow okrasc lud pracujacy miast i wsi by utrzymywac darmozjadow

 • rzydeta

  Oceniono 1 raz 1

  A w jakiej wysokości podatek zapłacił ksiądz Sawicz od tych 50 tys. otrzymanych w kopercie via łapki Kaczyńskiego?

 • Gość

  Oceniono 1 raz 1

  A to ci okrycie, thank you Captain Obvious!

  A na poważnie - to jest przecież tak specjalnie zrobione żeby zniechęcić ludzi do bycia biednymi i zachęcić do bycia bogatymi - i to działa, bo chyba mało kto woli być biedny niż bogaty.

  Może byśmy nawet mogli się pokusić w ramach dodatkowej motywacji do bogacenia się wprowadzić karę chłosty za zarabianie mniej niż na przykład 10 tysięcy...? Co miesiąc 1 bat za każde 100 zł poniżej tej granicy - od razu ludzie się zrobią bogatsi żeby uniknąć takich nieprzyjemności!

 • First Name N

  Oceniono 1 raz 1

  Hę! Odkrycie Ameryki. To wiadomo nie od dziś. Brak księgowej, brak prawnika i przez to płacą podatki, a nie unikają i korzystają z luk.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  Ekscytujaca informacja, do niedawana nie tylko ze najbogatsi nie placili ale mogli okradac budzet w bialy dzien z blogoslowienstwem najwyzszych wladz panstwwych. Pilkarzyk spieprz... a drugi z anndemu kieszonkwosco lysa pala madala naucza na naukach dzielac sie swoim bogatym dorobkiem intelektualnym, jak powinno sie prowadzic finanse panstwa. Ten postubecki system powszechnej grabiezy biednych moze i by trwal, gdyby lysy z rudym pikarzykiem nie dojechalli do progow ostroznosciowych i zacxeli juz jawnie bez krepacji grzebac polskiej bidzie w portfelach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX