Co dalej z okupacją budynku kuratorium w Krakowie? Nauczyciele z "S" podejmą decyzję

Od 11 dni nauczyciele z "Solidarności" okupują kuratorium oświaty w Krakowie. Rozmowy z minister Anną Zalewską nie przyniosły rozwiązania, więc dzisiaj prezydium związku podejmie decyzję, co dalej.
Zobacz wideo

Dzisiaj (21 marca) ma być wiadomo, czy nauczycielska "Solidarność" będzie dalej protestować. Decyzja ma być ogłoszona po spotkaniu kierownictwa sekcji oświaty związku, które dokładnie w południe rozpocznie się w Małopolskim Kuratorium Oświaty. 

Nauczyciele już od 11 dni okupują budynek kuratorium w krakowskiej Nowej Hucie. Prezydium sekcji krajowej nauczycielskiej "Solidarności" ma zdecydować, co dalej z okupacją placówki oraz czy 4 kwietnia organizować w Warszawie manifestację nauczycieli. 

"Będziemy podejmować kluczowe decyzje co do dalszej formy protestu. Będzie omawiana sytuacja w całym związku dlatego, że po spotkaniu Sztab Protestacyjno-Strajkowy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" z rządem nie zapadły decyzje nas satysfakcjonujące" - poinformowała rzeczniczka prasowa sekcji oświaty małopolskiej "Solidarności", Jolanta Zawistowicz. "Solidarność" będzie zaostrzała formy protestu, my się będziemy w ten scenariusz wpisywać'" - dodała.

Rozmowy bez skutku

We wtorek (19 marca) z przedstawicielami związku rozmawiała minister edukacji Anna Zalewska. Szczegóły tych rozmów owiane są tajemnicą. Sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ "Solidarność" wydał wczoraj jedynie komunikat, że żaden z postulatów związku nie został spełniony.

Anna Zalewska krytykuje szefa ZNP. "Dzwonili do mnie rodzice, uczniowie i nauczyciele"

Nauczyciele z "Solidarności" domagają się 15-proc. podwyżki z wyrównaniem od początku tego roku i 15-proc. wzrostu wynagrodzenia od 2020 roku. Chcą także skrócenia ścieżki awansu zawodowego oraz zmiany przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli. Największy nauczycielski związek - ZNP - domaga się, przypomnijmy podwyżki o 1000 złotych.

O sytuacji w oświacie rozmawiali wczoraj też prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Jakimi konkluzjami to spotkanie się zakończyło - dotychczas nie poinformowano. 

Strajk nauczycieli 8 kwietnia

Kończą się referenda, które w placówkach oświatowych zorganizowało ZNP. Z cząstkowych wyników wynika, że zdecydowana większość nauczycieli chce przystąpić do mającego się rozpocząć 8 kwietnia bezterminowego protestu. Referendum strajkowe potrwa do 25 marca.

Strajk ma trwać do odwołania, więc może objąć egzaminy gimnazjalne, ósmoklasisty, a nawet planowane na początek maja matury.

Sławomir Broniarz: Mam nadzieję, że do strajku przystąpi nawet 90 proc. szkół. Przesunięcie egzaminów jest możliwe

ZNP wyliczyło, że spełnienie ich postulatu będzie kosztować budżet państwa 6 mld złotych. Według rządu to ponad dwa razy więcej. 

TOK FM PREMIUM