KPH mówi "sprawdzam" przed wyborami. Która partia podpisze Europejską Deklarację Równości?

Kampania Przeciw Homofobii chce, by partie, które wspierają postulaty mniejszości seksualnych, podpisały deklarację w tej sprawie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz wideo

W ten sposób organizacja chce zweryfikować, które ugrupowania rzeczywiście są w stanie zaangażować się w walkę na rzecz praw osób LGBT+.

- W sytuacji nagonki na mniejszości seksualne to szczególnie ważne - tłumaczyła Julia Maciocha z Parady Równości. - Był czas, kiedy politycy mogli nam powiedzieć “po wyborach”, “zaczekajcie z tym”, “zajmiemy się tym kiedyś”... Koniec z tym! Żądamy bardzo jasnych deklaracji. Chcemy wiedzieć, na kogo głosujemy. Chcemy wiedzieć, co osoby, na które głosujemy, sobą reprezentują - mówiła.

Adam Małysz sprzeciwił się homofobii w świecie sportu. Złośliwie skomentowała to posłanka PiS

Organizatorzy czekają na podpisy zarówno poszczególnych partii, jak i całych koalicji, które będą ubiegać się o mandaty w Parlamencie Europejskim - tłumaczyła z kolei Mirosława Makuchowska z KPH.

Treść deklaracji podzielona jest na pięć punktów:

  • Wzmocnienie ochrony prawnej osób LGBTI w oparciu o prawa unijne i politykę UE;
  • Zapewnienie bezpiecznego środowiska dla osób i organizacji broniących praw człowieka osób LGBTI;
  • Bycie sojusznikiem/sojuszniczką tych, których głos nie jest dostatecznie reprezentowany;
  • Uczynienie z Unii Europejskiej liderki w kwestii praw osób LGBTI;
  • Wspieranie społeczności LGBTI przy użyciu mandatów poselskich

“Wierzymy, że demokracja i prawa osób LGBTI są nierozłączne. Do tej pory Unia Europejska działała aktywnie na rzecz osób LGBTI. Wspierała je i broniła zarówno w krajach UE, jak i poza jej granicami. Tegoroczne wybory mogą to zmienić. Dlatego każdy i każda z nas powinna wziąć udział w eurowyborach i zagłosować na partię, dla której demokracja i prawa człowieka stanowią najwyższą wartość. Przyszłość Europy leży również w naszych rękach!” - czytamy w materiałach informacyjnych na temat deklaracji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Podsumowanie akcji Kampania Przeciw Homofobii planuje dwa dni wcześniej.

Sportowcy przeciw homofobii

Głośnym echem odbiła się zorganizowana niedawno, również przez Kampanię Przeciw Homofobii, akcja #SportPrzeciwHomofobii. Stanowiła reakcję na homofobiczny transparent wywieszony na stadionie Legii Warszawa. Udział w akcji KPH wzięli m.in. Adam Małysz, Otylia Jędrzejczak, Krzysztof Hołowczyc i Radosław Majdan.

DOSTĘP PREMIUM