Pluszowe zabawki na bramach kurii. Protest przeciwko postawie episkopatu ws. pedofilii: Zróbcie coś ze swoim Kościołem

W całym kraju zorganizowano protesty pod hasłem Hańba Biskupia, przeciwko postawie, zaprezentowanej przez hierarchów podczas niedawnej konferencji episkopatu ws. pedofilii w polskim Kościele. Na bramach kurii biskupich zawisły pluszowe zabawki.
Zobacz wideo

Akcję zorganizowała fundacja "Nie lękajcie się" przy wsparciu Ogólnopolski Strajk Kobiet. Demonstracje odbywają się w kilkunastu miastach. Na bramach kurii biskupich zwisły pluszowe zabawki.

Manifestacje to inicjatywa fundacji "Nie lękajcie się". "14 marca 2019 Episkopat zorganizował konferencję prasową, na której napluł ofiarom Kościoła w twarz. Na której pan Jędraszewski, wspólnik pana Paetza, mówił o miłosierdziu wobec sprawców. Na której była mowa o statystykach i kwerendzie. Na której nie padło słowo „gwałt”. Na której nie padło słowo „przepraszamy”. Na której nie padło słowo „zadośćuczynienie”. Nie będzie sprawiedliwości. Nie będzie odszkodowań. Będzie kręcenie, kłamanie i „kwerendy”. Dopóki sprawę gwałtów w polskim Kościele badać będą wspólnicy gwałcicieli. Sędziowie we własnej sprawie" - napisali działacze fundacji.

W manifestacji przed warszawską kurią, przy ul. Miodowej, brała udział jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - Marta Lempart. Apelowała do katolików, by reagowali na postawę hierarchów. - Zróbcie coś ze swoim Kościołem. Powiedzcie biskupom, że mają odejść. Jesteśmy dumne, że możemy wspierać fundację "Nie lękajcie się". Będziemy z wami zawsze, kiedy będziecie nas potrzebowali - deklarowała.

Lempart oceniła, że brak reakcji wiernych na to, co dzieje się w Kościele, prowadzi do bycia współodpowiedzialnym.

- My wyzwanie panom biskupom rzuciłyśmy już dawno. My się panów nie boimy - mówiła działaczka.

Pluszowe zabawki pojawiły się nie tylko na bramach kurii biskupich. W Pile pojawiły się przed obeliskiem poświęconym pamięci kardynała Ignacego Jeża, który miał ukrywać, tuszować przypadki pedofilii.

Listę ponad 20 polskich hierarchów, którzy mieli podejmować podobne działania, przygotowała fundacja "Nie lękajcie się", która jest autorem mapy pedofilii w polskim Kościele.

- Ze złem trzeba walczyć, nie można być obojętnym, biernym. Trzeba  coś robić - mówiła reporterce TOK FM jedna z uczestniczek demonstracji przed kurią w Bydgoszczy. Inna z manifestantek pytała duchownych: Jak mają się wasze uczynki do ewangelii? Do słów i zasad Chrystusa? One są zaprzeczeniem. Mieszkaniec Bydgoszczy, z którym rozmawiała reporterka, przyznał, że prawda o skali pedofilii w polskim Kościele zostanie ujawniona. - Zadośćuczynienie zostanie dokonane wobec ofiar. I poniosą karę ci, którzy ukrywali akty pedofilii - powiedział mężczyzna.

W demonstracji w Bydgoszczy wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Hańba Biskupia to kolejna ogólnopolska akcja, która ma zwrócić uwagę na problem pedofili w polskim Kościele i postawę duchownych wobec tego zjawiska. W sierpniu zorganizowano polską edycję wywodzącej się z Irlandii akcji Baby Shoes Remember (na drzwiach kościołów zawisły dziecięce buciki), tuż przed Bożym Narodzeniem odbył się protest pod hasłem "Oskarżamy Pedofilów. Wierzymy Ofiarom".

Czytaj też: "Stawanie po stronie zła też jest złem". Krytyka PiS i "Solidarności" za postawę wobec oskarżeń pod adresem ks. Jankowskiego>>>

DOSTĘP PREMIUM