Protest głodowy zaczną w poniedziałek trzy osoby z oświatowej "Solidarności". "Do udziału w głodówce zgłosiło się sporo osób"

Zapowiadany przez nauczycielską "Solidarność" protest głodowy zacznie się w poniedziałek, około południa. Troje pracowników oświaty, którzy rozpoczną głodówkę, przyjedzie do Krakowa z Olkusza, Dąbrowy Górniczej i z Bydgoszczy.
Zobacz wideo

Protest głodowy to kolejna odsłona walki nauczycieli o spełnienie postulatów. Od dwóch tygodni działacze oświatowej "Solidarności" prowadzą okupację budynku kuratorium w Krakowie. - Nasz protest głodowy rozpocznie się najprawdopodobniej około południa. Do udziału w głodówce zgłosiło się sporo osób z całego kraju, ale zdecydowaliśmy, że na razie trzy wskazane osoby rozpoczną protest głodowy – powiedziała w niedzielę PAP szefowa Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność" Agata Łyko.

Troje pracowników oświaty, którzy w poniedziałek rozpoczną głodówkę, przyjedzie do Krakowa z Olkusza, Dąbrowy Górniczej i z Bydgoszczy.

Nauczycielska "S" domaga się m.in. skrócenia ścieżki awansu zawodowego, zmiany przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli i wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 procent, a od 2020 r. o kolejne 15 procent. 

Strajk nauczycieli. Koniec referendum strajkowego ZNP

W poniedziałek kończy się referendum strajkowe, które zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Od jego wyników zależy, ile placówek przystąpi 8  kwietnia do bezterminowego strajku. ZNP domaga się 1000 złotych podwyżki.

W referendum wzięła udział zdecydowana większość szkół i przedszkoli. Z częściowych wyników, spływających z poszczególnych regionów, wynika, że za strajkiem jest przytłaczająca większość nauczycieli. W miniony piątek szef ZNP mówił, że bezterminowy strajk popiera pół miliona nauczycieli.

Sławomir Broniarz będzie gościem poniedziałkowego Poranka Radia TOK FM. 

Strajk nauczycieli. Rozmowy ostatniej szansy?

Także w poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie prezydium Rady Dialogu Społecznego dotyczące kryzysu w oświacie. Ze strony rządu mają w nim wziąć udział minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska, która jest "jedynką" na liście Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego

- Nie ukrywamy, liczymy że w wyniku spotkania w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" coś się zmieni, że sytuacja będzie zmierzać do szczęśliwego rozwiązania – przyznała w rozmowie z PAP Agata Łyko.

Choć "S" oficjalnie nie zamierza przyłączyć się do strajku ZNP, to nie zaprzecza, że wielu nauczycieli zrzeszonych w Solidarności weźmie udział w strajku, ponieważ, jak mówiła Łyko, „sytuacja w szkołach jest już tak napięta”. - To będzie samodzielna decyzja osoby pełnoletniej – stwierdziła.

Czytaj też: Co z uczniami podczas strajku? ZUS przypomina o zasiłku opiekuńczym>>>

DOSTĘP PREMIUM