Burza śnieżna na Mazowszu. 6 osób zginęło w wypadkach. IMGW wydało ostrzeżenie

Sześć osób zginęło w czterech wypadkach drogowych, do których doszło z powodu załamania pogody w woj. mazowieckim. Po południu we wtorek nad Mazowszem przeszły burze śnieżne; opadom śniegu i gradu towarzyszył silny wiatr.

Nad Mazowszem we wtorek po południu doszło do załamania pogody. Nad województwem zaczęły przemieszczać się burze śnieżne. Spadł śnieg, śnieg z deszczem i grad; opadom towarzyszyły wichury. Jak powiedział PAP asp. Norbert Cibor z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, z powodu załamania pogody doszło do czterech poważnych wypadków drogowych. W wypadkach uczestniczyło dziesięć osób, z których sześć zginęło na miejscu.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce o godz. 14.30 w Sochaczewie. Na drodze krajowej 92 ciężarowe renault magnum potrąciło 14-latkę na przejściu dla pieszych. Dziewczynka z obrażeniami, w stanie ciężkim została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Warszawie. Ok. godz. 14.55 na drodze powiatowej w Ostrołęce 49-letnia kobieta, kierująca toyotą avensis, wypadła z drogi i uderzyła w drzewo. Poniosła śmierć na miejscu. O godz. 15.14 na dk 7 w Mławie doszło do czołowego zderzenia samochodu osobowego kia z ciężarowym volvo. Samochód osobowy stanął w płomieniach. Trzy podróżujące nim osoby zginęły na miejscu. Ostatni wypadek miał miejsce o godz. 15.20 na drodze wojewódzkiej nr 627. W Ostrowi Mazowieckiej, na drodze w kierunku na Ostrołękę doszło do czołowego zderzenia furgonetki renault trafic z ciężarową skanią. Kierowca i pasażer renault trafic zginęli na miejscu.

Jak podkreślił Cibor, wszystkie wypadki były związane z burzami śnieżnymi. Dodał, że obecnie burza idzie z północy na południe. Policja zaleca kierowcom, aby zwolnić i jeśli jest taka możliwość, zjechać na pobliski parking z daleka od drogi. Nie należy zatrzymywać się przy drodze. Ponieważ burze często mają charakter przejściowy, trzeba chwilę przeczekać. - Nie można ryzykować i próbować jechać. Lepiej na krótko zjechać, przeczekać i pojechać dalej  - tłumaczył.

IMGW wydaje ostrzeżenie 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we wtorek po południu wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w centrum oraz na południu Polski.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem IMGW wydało dla ośmiu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego. IMGW przewiduje, że w woj. objętych ostrzeżeniem wiatr może osiągnąć prędkości od 20 km/h do 40 km/h, a w porywach nawet do 80 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca w związku z tym ostrożność, a także śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.

DOSTĘP PREMIUM