Dyrektorzy szkół chcą zmniejszenia liczby lekcji religii. Episkopat: Ona nie jest przedmiotem dodatkowym

W związku z obawami o wchodzący do szkół średnich przyszłoroczny podwójny rocznik, dyrektorzy liceów proponują, aby w szkole było mniej godzin lekcji religii. Episkopat podkreśla, że taka decyzja może zostać podjęta jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
Zobacz wideo

Episkopat Polski zdecydowanie wypowiada się w sprawie prób ograniczenia zajęć religii w szkole. Od września licea będą musiały przyjąć absolwentów wygaszanych gimnazjów i 8- letnich podstawówek. Z obawy o tzw. podwójny rocznik, dyrektorzy placówek wysyłają prośby do biskupów o zmniejszenie liczby godzin religii: z dwóch do jednej w tygodniu.

Jednak hierarchowie nie zgadzają się na takie stawianie sprawy. - Religia nie jest przedmiotem dodatkowym, ale obowiązkowym, jeśli uczniowie lub rodzice wyrażą zgodę, aby uczęszczać na takie zajęcia - czytamy w komunikacie episkopatu

Sąd postanowił, że 9-latka musi chodzić na religię. "Dość przedmiotowo potraktowano opinię dziecka"

"Religia nie jest przedmiotem dodatkowym"

Zdaniem hierarchów nie ma podstaw do tego, aby religia odbywała się wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych, ponieważ dzieciom, które na nią nie uczęszczają, to szkoła ma zapewnić opiekę. Rzecznik Episkopatu, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, zaznacza, że nie ma też zgody na organizowanie zajęć np. w kościołach lub salach katechetycznych.

- Dlaczego lekcja religii ma być gorzej traktowana niż lekcja innych przedmiotów? Ważna jest świadomość, że religia nie jest przedmiotem dodatkowym - podkreśla duchowny.

W komunikacie stwierdzono jednak, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach, zgodę na zmniejszenie wymiaru godzin z religii - z dwóch do jednej tygodniowo - może wyrazić jedynie biskup diecezjalny. Każdy taki przypadek będzie rozważany indywidualnie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Religia w szkole. Komunikat Episkopatu
Zaloguj się
 • Piotr F

  Oceniono 13 razy 9

  Daliście czarnym hienom palec? Chcą zabrać dwie ręce

 • Zb Ryski

  Oceniono 6 razy 6

  A kto zadecydował że religia jest przedmiotem obowiązkowym ? Czy już tego nie za wiele ?! Nie zarządzajcie nie swoimi dziećmi ! "Łapy precz od naszych dzieci. (Jarosław Kaczyński)"

 • kotkluska2016

  Oceniono 5 razy 5

  Ależ to czarne towarzystwo butne, aroganckie, wręcz chamskie. Czas na Wiosenne Porządki.

 • Oceniono 5 razy 5

  Księżule....... łapy precz od naszych dzieci!!! /nawet wg zwykłego posła, jarosława kaczyńskiego/

 • tegepe

  Oceniono 3 razy 3

  Kiedy wreszcie w tym chorym kraju będzie normalnie?

 • Adam Nowak

  Oceniono 2 razy 2

  Nie, matematyka, fizyka, biologia i chemia są dodatkowe. Fakultatywne do religii.

 • getz54

  Oceniono 2 razy 2

  Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992r. w sprawie organizowania religii w szkołach (Dz.U nr 36 poz.155 ) a takze zgodnie z art. 12 pkt 1 konkordatu, to rodzice proszą DYREKCJĘ przedszkola, szkoły, o lekcje religii. Zeby nie zmuszac dziecka nie uczęszczającego na lekcje mitologii do przesiadywania na korytarzu szkolnym, nalezy poprosic DYREKCJĘ szkoły do organizowania zajęc z mitologii katolickiej na pierwszej lub ostatniej lekcji. Tak ze, panie Adrianik zaden zbok z episkopatu nie ma nic do tego, i zadna decyzja odnośnie zajęc z mitologii od niego nie zalezy, tylko wyłącznie od dyrektora placówki. Jezeli dyrektorzy szkół chcą zmniejszenia godzin rycia beretów katolikom, to jest to ich wyłączne i niezbywalne prawo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX