Krakowscy nauczyciele czują się zastraszani przez kuratorium. "To niedopuszczalne"

Krakowscy nauczyciele czują się zastraszani przez Małopolskie Kuratorium Oświaty. Dyrektorzy tamtejszych szkół otrzymują maile z pytaniami o to, którzy nauczyciele 8 kwietnia zamierzają strajkować.
Zobacz wideo

- To niedopuszczalne działanie, które ma na celu osłabienie planowanego strajku - mówi reporterce TOK FM Grażyna Ralska, prezes małopolskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jak wyjaśnia, pracownik dopiero w dniu strajku podejmuje decyzję, czy weźmie w nim udział. - Wszystkie działania podejmowane wcześniej są próbą wymierania nacisku, są nieuprawnione, a wręcz podlegają odpowiedzialności karnej – przypominała Ralska.

O sprawę nasza reporterka zapytała małopolskie Kuratorium Oświaty, które nie zdecydowało się jej jednak komentować. Ministerstwo Edukacji Narodowej również nie było w stanie nic powiedzieć na temat wysyłanych do dyrektorów maili.

Tymczasem aż 91 procent krakowskich szkół deklaruje, że do strajku zamierza przystąpić. W całej Małopolsce to 87 procent szkół, ale ta liczba zapewne jeszcze wzrośnie bo ZNP wciąż nie otrzymało informacji z 9 oddziałów. Strajk w oświacie planowany jest na 8 kwietnia. Do 1 kwietnia zawieszono rozmowy nauczycielskich związków zawodowych z rządem.

Walkę z niskimi wynagrodzeniami nauczycieli podjęła także "Solidarność", która protestuje niezależnie od ZNP. Od 16 dni budynek małopolskiego kuratorium okupuje kilkunastu związkowców, a w poniedziałek trójka z nich rozpoczęła strajk głodowy. Wśród nich 70-letni emerytowany wuefista ze Śląska Opolskiego.

DOSTĘP PREMIUM