Tablica z Manifestem Lipcowym w jednej z gdyńskich szkół. Przetrwała, bo ktoś ją obrócił

Prawdopodobnie ostatnia polska szkoła zdjęła ze ściany Manifest Lipcowy. Ogromna plansza zachowała się przez dziesięciolecia przypadkiem.

Odkrycia dokonano w jednej z gdyńskich podstawówek podczas remontu w czasie rekolekcji. - Powiew historii tutaj do nas zawitał. Ukazał nam się wspaniały poster z czasów, kiedy szkoła była imienia Manifestu Lipcowego - wyjaśnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 Mariusz Żelechowski.

Czym był ten manifest? To odezwa Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego do narodu polskiego ogłoszona z datą 22 lipca 1944 roku. - Dokument cieszy się złą sławą, faktycznie został przygotowany w Moskwie, a jego konsekwencją były czasy PRL - wyjaśnia nauczycielka historii Renata Zalewska.

Tablica przetrwała upadek komunizmu, bo została odwrócona i napisano na niej nową nazwę szkoły. Jednak - jak mówi z przymrużeniem oka dyrektor - nawet wtedy mogła mieć wpływ na kadrę nauczycielską. - Może niektórzy się zachwiali z emocji, przechodząc pod tą planszą. Teraz - jak sobie o tym pomyślę - to niektóre zachowania łatwiej mi zrozumieć - opowiadał dyrektor Żelechowski.

Tablica po zaprezentowaniu uczniom, prawdopodobnie trafi na śmietnik.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (41)
Tablica z Manifestem Lipcowym w jednej z gdyńskich szkół. Przetrwała, bo ktoś ją obrócił
Zaloguj się
 • Orry Main

  Oceniono 18 razy 14

  A czy nie lepiej oddać tą tablicę do jakiegoś muzeum? Historii nie zmienimy ale jako eksponat może się ta tablica przydać

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 14 razy 10

  Jeśli ktoś ślady historii wyrzucić chce na śmietnik to i sam tam wyląduje. Tych, którzy identyfikowali się z "Manifestem...." sądzę, że było kiedyś więcej niż popierających dziś zwalczanie ustroju, którego nie było - "komunizmu" (cudzysłów zamierzony)!

 • Jacek Bal (Kornblumenblau)

  Oceniono 11 razy 9

  Czy jak zdjęli tablicę i trafi na śmietnik, zmieni się historia? Mogli dodać do niej tabliczkę z odpowiednim komentarzem. Od przeszłości nie uciekniemy.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 8 razy 8

  Przeklęte tablice znalezione podczas remontu na Rekolekcje!
  A nie interesuje was co na tych tablicach było napisane? Chcecie wyrzucić na śmietnik 45 lat życia narodu i uznać za niebyłe?
  Dla wielkich narodówców informacja że manifest kasował sanacyjną konstytucję z '35 a przywracał do ważności konstytucję marcową z' 21 roku, czyli te napisaną po wojnie z bolszewikami i wzywał do walki z Hitlerowcami w sojuszu z USA, Wielką Brytania i ZSRR!

 • ri-pi

  Oceniono 10 razy 6

  "Tablica po zaprezentowaniu uczniom, prawdopodobnie trafi na śmietnik. " - naród który nie szanuje swojej historii musi zginąć

 • stach_79

  Oceniono 4 razy 4

  Ee tam zamiast PZPR wstawić PIS i będzie można powiesić w Szkole Głównej Handlowej!

 • zgred151

  Oceniono 3 razy 3

  Przeslac do PIS-u beda mieli " gotowca " na wybory

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 2 razy 2

  podczas rekolekcji....

 • juriyy.c

  Oceniono 2 razy 2

  i to mówi nauczycieL/- widocznie nauczyciel z dobrej zmiany, który zgodnie z nią wszystko by niszczył. Od tego jest miejsce w muzeum a nie na śmietniku. Na śmietnik może wylecieć on sam. Historia tego kraju jest jedna a nie jak chcą moderatorzy- kto nowy ten tworzy co innego. Ponadto- KOMUNIZMU w tym kraju nigdy nie było!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX