Hermeliński o sędziach pokoju. "Nikt nie mówi o konstytucji. Schodzimy poniżej poziomu PRL"

Żaden organ nie może sobie uzurpować uprawnień, których prawo mu nie daje. Sejm to zrobił - ocenił w TOK FM Wojciech Hermeliński, szef PKW.

Prowadząca Wywiad Polityczny Karolina Lewicka przypomniała, że Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje się do tzw. II etapu reformy sądownictwa. Choć szczegółów nie zdradza, to wśród propozycji pojawia się między innymi pomysł wprowadzenia sędziów pokoju (nie muszą być prawnikami), którzy mieliby odciążyć sędziów w drobnych sprawach, np. wykroczeniach.

Wojciech Hermeliński, szef Państwowej Komisji Wyborczej, ocenił, że choć idea jest słuszna, to ma spore wady. - Wszystko pięknie, ale nikt nie mówi o konstytucji. Ona tego nie przewiduje. Mówi, że wymiar sprawiedliwości sprawują sądy, a nie inne organy pozasądowe, takie jak sądy pokoju – tłumaczył.

Dodał, że jeśli w składzie zabraknie prawników, to przez to "schodzimy poniżej poziomu PRL". - W tamtych czasach działały kolegia do spraw wykroczeń, ale tam przewodniczący trzyosobowego składu musiał być prawnikiem. Tutaj nie musi, musi być uczciwy. Czy to ma być przeciwstawienie ich sędziom, którzy są nieuczciwi? - pytał retorycznie szef PKW.

"Uzurpowanie uprawnień"

W poniedziałek Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że Sejm ma prawo wybierać sędziów  Krajowej Rady Sądownictwa. Szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński nie podziela tej opinii.- Żaden organ nie może sobie uzurpować uprawnień, których prawo mu nie daje. Sejm je sobie uzurpował, że skoro może wybrać 4 członków KRS, to może powołać jeszcze 15 sędziów – mówił Hermeliński.

W jego ocenie powoduje to "cały ciąg wadliwości". - Bo taka wybrana w sposób wadliwy  Rada przedstawia prezydentowi kandydatury na sędziów. On ich powołuje. Tam nadal jest wada – podkreślał szef PKW i ocenił, że także wyroki wydawane przez powołanych w takich sposób sędziów są "obarczone wadą".

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

 • Kto zostanie nowym szefem PKW?
 • Kontrowersje w prawie wyborczych na korzyść polityków 
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (22)
Hermeliński o sędziach pokoju. "Nikt nie mówi o konstytucji. Schodzimy poniżej poziomu PRL"
Zaloguj się
 • jarek_pierwszy_wyspany

  Oceniono 10 razy 8

  Konstytucja? A co to takiego? Zapytał narciarz Adrian.

 • tilow3

  Oceniono 7 razy 5

  Wyobrażam sobie w Polsce Wolsce tego typu działania sądów. Wolski sędzia pokoju, który skazywałby Polaka, czym kierowałby się w swoim postępowaniu (w domyśle, tylko wolacy nadawaliby się na te funckje, jako jedyni uczciwi w Polsce). Można być pewnym, że sprowadziłoby się to wszystko do roli trybunów ludowych, których jedynym celem byłoby zaprowadzenie bolszewickiego modelu państwa. I chyba wszystko idzie w tym kierunku, bo suweren kupi każdy idiotyczny pomysł dzbanów, a ci wmówią, że to wszystko w celu poprawy funkcjonalności pracy, oraz przyspieszenia orzekań.
  Mam znajomego policjanta dzbana - jego podejście do pracy jest takie, że komuniści i złodzieje z PO powinni być traktowani jak ludzie specjalnej troski. Bo kto "normalny" takim ufa? Zawsze szczycił się tym, że gdy niemieccy turyści podchodzili do niego i prosili o pomoc, to "robił ich w ch**a" Wyobrażam sobie takiego trybuna ludowego, sprzymierzeńca dzbanów w roli wydającego wyrok np. przeciwko Władysławowi Frasyniukowi, albo Tuskowi. Wierzę, że byłyby one prawe i sprawiedliwe.

 • 174pit

  Oceniono 4 razy 4

  Proponuję w III etapie "reformy" sądownictwa powołać formację Strażników Dobrej Zmiany - grup złożonych z kiboli, nazioli i innej hołoty uzbrojonych w pałki, kastety i knuty do zwalczania wszelkich objawów niezadowolenia z pisiej władzy oraz pilnowania właściwego poziomu entuzjazmu dla podłej zmiany. I oczywiście dać im prawo sądzenia i wykonywania wyroków na miejscu. Bez prawa odwołania czy apelacji.

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 4

  A co robią "ławnicy" w Izbie dyscyplinarnej?

  Dlaczego w tej "izbie" są notariusze, radcy, ławnicy, a nie sędziowie ? ? ? ? ?

  Dlaczego sądy i trybunały nie są władzą odrębną i niezależną

  od innych władz, tak jak to stanowi konstytucja ? ? ? ? ?

 • miromaz

  Oceniono 5 razy 3

  I co im, kurde zrobicie, na wybory nie chodzicie, na protesty nie chodźcie, dajecie sobie wmówić, że kłamstwo jest prawdą a nazista patriotą, a oni robią co chcą bo wiedzą, że jesteście leniwi jak mpsy!

 • wiosnanasza

  Oceniono 7 razy 3

  Nie mamy pana płaszcza . I nic pan nam nie zrobi .

  --
  Dni Ateizmu 2019
  Warszawa , 29-30 III , - pt , sob , nd
  program :
  -koalicjaateistyczna.org
  -lyszczynski.com.pl

 • oloros11

  Oceniono 2 razy 2

  katolikow Konstytucja io prawa pisane nie interesuja - oni maja Prawo Boze
  a sady beda sprawowac biskupi - przecuiez nikt nie moze powiedziec ze nieuczciwy jest buskup - to bedzie najlepszy sedzia pokolu
  pis i koscol chce cofnac Polske sprzed rewokucji francuskiej - i krok po kroku to zrobi a suweren 6 milionowy na chwile przed armagedonem dozna ogazmu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX