Hermeliński o sędziach pokoju. "Nikt nie mówi o konstytucji. Schodzimy poniżej poziomu PRL"

Żaden organ nie może sobie uzurpować uprawnień, których prawo mu nie daje. Sejm to zrobił - ocenił w TOK FM Wojciech Hermeliński, szef PKW.
Zobacz wideo

Prowadząca Wywiad Polityczny Karolina Lewicka przypomniała, że Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje się do tzw. II etapu reformy sądownictwa. Choć szczegółów nie zdradza, to wśród propozycji pojawia się między innymi pomysł wprowadzenia sędziów pokoju (nie muszą być prawnikami), którzy mieliby odciążyć sędziów w drobnych sprawach, np. wykroczeniach.

Wojciech Hermeliński, szef Państwowej Komisji Wyborczej, ocenił, że choć idea jest słuszna, to ma spore wady. - Wszystko pięknie, ale nikt nie mówi o konstytucji. Ona tego nie przewiduje. Mówi, że wymiar sprawiedliwości sprawują sądy, a nie inne organy pozasądowe, takie jak sądy pokoju – tłumaczył.

Dodał, że jeśli w składzie zabraknie prawników, to przez to "schodzimy poniżej poziomu PRL". - W tamtych czasach działały kolegia do spraw wykroczeń, ale tam przewodniczący trzyosobowego składu musiał być prawnikiem. Tutaj nie musi, musi być uczciwy. Czy to ma być przeciwstawienie ich sędziom, którzy są nieuczciwi? - pytał retorycznie szef PKW.

"Uzurpowanie uprawnień"

W poniedziałek Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że Sejm ma prawo wybierać sędziów  Krajowej Rady Sądownictwa. Szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński nie podziela tej opinii.- Żaden organ nie może sobie uzurpować uprawnień, których prawo mu nie daje. Sejm je sobie uzurpował, że skoro może wybrać 4 członków KRS, to może powołać jeszcze 15 sędziów – mówił Hermeliński.

W jego ocenie powoduje to "cały ciąg wadliwości". - Bo taka wybrana w sposób wadliwy  Rada przedstawia prezydentowi kandydatury na sędziów. On ich powołuje. Tam nadal jest wada – podkreślał szef PKW i ocenił, że także wyroki wydawane przez powołanych w takich sposób sędziów są "obarczone wadą".

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

  • Kto zostanie nowym szefem PKW?
  • Kontrowersje w prawie wyborczych na korzyść polityków 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM