Fizjoterapeuci zapowiadają protesty. W szpitalach i przychodniach może zabraknąć 60 tys. rehabilitantów

Fizjoterapeuta po 10 latach pracy otrzymuje wynagrodzenie 2200-2400 zł brutto. Dlatego pracownicy tej branży żądają 1600 złotych brutto podwyżki. Szykuje się maj bez fizjoterapeutów.
Zobacz wideo

Fizjoterapeuci zapowiadają na cały maj akcje protestacyjne, ponieważ wciąż nie dostali obiecanych podwyżek. Mają zamiar prowadzić głodówki, brać wolne na żądanie lub oddawać krew. 

Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, podkreśla, że rehabilitanci mają już dość obietnic bez pokrycia i pracy za głodowe pensje. 

 - Fizjoterapeuci mają dosyć (takiego - red.) traktowania przez państwo swojej ciężkiej pracy. Fizjoterapeuta po 10 latach pracy ma 2200-2400 zł brutto. To jest upokarzające dla człowieka, który kończy studia - ocenia związkowiec.

Afazja odebrała jej umiejętność mówienia i rozumienia. 11 lat po udarze mózgu napisała książkę i opowiedziała o niej w radiu

Protest fizjoterapeutów. Specjaliści wciąż czekają na podwyżki

Tomasz Dybek przypomina, że minister zdrowia Łukasz Szumowski wielokrotnie zapowiadał, iż pracownicy medyczni, których ominęły podwyżki, dostaną je od 1 marca. Ostatnie spotkanie miało odbyć się w styczniu 2019 roku. Obiecany wzrost wynagrodzeń jednak nie nastąpił. 

Fizjoterapeuci oczekują takich samych podwyżek, jakie dostały pielęgniarki, czyli 1600 zł brutto.

Związkowiec podkreśla, że środowisko fizjoterapeutów czuje się oszukane przez resort zdrowia. Podkreśla, że służba zdrowia to nie tylko lekarze i pielęgniarki. Dodaje, że 30 procent fizjoterapeutów wykształconych w Polsce decyduje się na wyjazd za granicę, a duża część pozostałych się przekwalifikowuje. 

Jeśli na wzięcie udziału w majowym strajku zdecydują się wszyscy fizjoterapeuci, w szpitalach i przychodniach zabraknie 60 tysięcy pracowników. 

To nie pierwszy protest fizjoterapeutów. W czerwcu 2018 roku zorganizowali "Czarny protest". Akcję zorganizowało Porozumienie Zawodów Medycznych. Protestowali wówczas także diagności laboratoryjni i ratownicy medyczni. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (50)
Protest fizjoterapeutów może trwać nawet cały maj
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 5 razy 3

  i bardzo słusznie.

  to jest skandal żeby w centrum europy ludzie zarabiali po 400 euro miesiecznie na rękę.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 2 razy 2

  "jak wszyscy to wszyscy - babcia TEŻ" , bo przecież oczywista oczywistość dziadek Jarek nakazał...
  Nauczycielom i pracownikom oświaty podwyżka pensji o 1000 zł, no i rehabilitantom też SIĘ NALEŻY.
  Waloryzacja emerytur i rent też o 1000 zł, a nie żadna pisowska jednorazówka pro-wyborcza 888 zł...

 • michal855

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo dobrze, coś się należy po 5 latach studiów. Tym bardziej, że fizjoterapeuta to jedyna deska ratunku przed niektórymi operacjami. Nie oszukujmy się leki przeciwbólowe działają chwilę i nie usuwają przyczyny. Fizjoterapeuta ma wiele zadań i w bardzo pomaga dużej ilości osób, Poprawiajmy system zdrowotny. Poprawmy jakość rehabilitacji, dajmy możliwość godnie żyć tym którzy nas leczą bo jak ich zabraknie to kiedyś to będziemy mogli odczuć. Ja osobiście bardzo szanuje fizjoterapeutów, ponieważ dzięki temu mój dziadek po udarze był w stanie odzyskać sprawność na tyle, żeby mógł chodzić i samodzielnie się myć co wydawało się niemożliwe, a lekarz niewiele może w takiej sytuacji zrobić. Pozdrawiam

 • ar.co

  Oceniono 1 raz 1

  No, nauczyciele, widzicie, jak kończy się wiara w obietnice pisowskich kłamców i złodziei? Potraficie wyciągnąć wnioski, czy dacie się oszukać jak inni?

 • maxim38

  Oceniono 1 raz 1

  No i dobrze.Skoro PIS rozdaje za free kasę na lewo i prawo przez co Nasze płace i wypracowane emerytury zaczynają być goowna warte to i owszem,POPIERAM.Niech sobie jeszcze PIS przed swoim końcem dołoży tu i tam bo im się kwa należy.Narobili bajzlu w Polsce a na ulice wyszli kosiarze( od noża). Oj będą po wyborach chyłkiem i nocą przemykać się po ulicach bo naród pamięta komu było i ile było a do San Escobar daleko.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 3 razy 1

  PiS podpaliło Polskę i teraz zbiera żniwo.

 • t0tylk0ja

  Oceniono 3 razy 1

  W wielu przypadkach (np. zwyrodnienia kręgosłupa itp.) dobry fizjoterapeuta cenniejszy niż dobry lekarz.

 • g106

  Oceniono 3 razy 1

  No i bardzo dobrze, 3mam kciuki za PiS! Niech rządzą następne 4 lata bo ktoś MUSI zjeść tą żabę.

 • jan.go

  Oceniono 1 raz 1

  Rządzący ot trzydziestu lat dobrze kombinują Służbę zdrowia maja w dupie bo większość wyborców nie ma z nią kontaktów nawet nie zauważa jej braku Oczywiście do czasu jak jeszcze trochę sie zestarzejemy Wtedy będzie można powiesić ją na banerach w następnych wyborach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX