Obchody urodzin Hitlera. Wyznaczono termin posiedzenia organizacyjnego. Sześć osób odpowie przed sądem

W najbliższy czwartek 4 kwietnia przed Sądem Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się posiedzenie organizacyjne przed rozpoczęciem procesu oskarżonych o udział w obchodach urodzin Hitlera, które zorganizowano w 2017 r. Sześć osób odpowie przed sądem za propagowanie nazistowskiego ustroju państwa.
Zobacz wideo

Informację o wyznaczeniu posiedzenia organizacyjnego przekazała Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka Sądu Okręgowego w Gliwicach Agata Dybek-Zdyń. - Chodzi o ustalenie terminów rozpraw i odebranie od stron postępowania ewentualnych wniosków dowodowych - wyjaśniła sędzia.

Zgodnie z art. 349 Kodeksu postępowania karnego posiedzenie organizacyjne zwołuje się, aby dobrze zaplanować przeprowadzenie rozprawy głównej - jeżeli będzie w niej konieczne wyznaczenie co najmniej pięciu terminów lub jeśli sprawa jest zawiła. W posiedzeniu organizacyjnym mogą wziąć udział prokurator, obrońcy i pełnomocnicy. Prezes sądu może uznać ich udział w posiedzeniu za obowiązkowy, może także zawiadomić o posiedzeniu pozostałe strony, jeżeli uzna, że przyczyni się to do usprawnienia postępowania. Strony mają przedstawić pisemne stanowiska dotyczącego planowania przebiegu rozprawy głównej oraz jej organizacji, w tym dowodów, które powinny być przeprowadzone jako pierwsze na tych rozprawach.

Do dwóch lat więzienia

Śledztwo w głośnej sprawie "urodzin" Hitlera zorganizowanych 13 maja 2017 r. przez członków stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" w lesie pod Wodzisławiem Śląskim, prowadziła Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przeciwko sześciu organizatorom i uczestnikom tego spotkania - Mateuszowi S., Adrianowi K., Dawidowi K., Tomaszowi R., Dorocie R. i Krystianowi Z. - śledczy poinformowali w styczniu 2019 roku.

Oskarżeni odpowiedzą za propagowanie nazistowskiego ustroju państwa. Czyn zarzucony oskarżonemu Mateuszowi S. obejmuje także wyprodukowanie, w celu rozpowszechnienia, plakatu stanowiącego zaproszenie na obchody, który zawierał treści propagujące nazizm.

Mateuszowi S. postawiono dodatkowo trzy inne zarzuty. Dwa z nich związane są z publicznym propagowaniem nazistowskiego ustroju państwa, głównie poprzez wznoszenie gestów nazistowskiego pozdrowienia 22 października 2016 roku w Boguszowicach koło Rybnika oraz 15 lipca 2017 roku w trakcie trwania Festiwalu Orle Gniazdo. Mężczyzna odpowie także ze nielegalne posiadania amunicji do broni palnej.

Krystian Z. został dodatkowo oskarżony o popełnienie dwóch innych występków publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa w trakcie trwania Festiwalu Orle Gniazdo w 2013 i 2017 roku, a Dawid K. - w trakcie koncertu w dniu 22 października 2016 roku w Boguszowicach. Czyn ten polegał na wznoszeniu gestu nazistowskiego pozdrowienia - podała prokuratura.

Sprawę urodzin zorganizowanych przez członków organizacji "Duma i Nowoczesność" ujawnili dziennikarze Superwizjera TVN. Na nagraniach, które zostały zarejestrowane ukrytą kamerą, pokazano "obchody" 128. urodzin Adolfa Hitlera. Widać tam m.in. rozwieszone na drzewach flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona.

4 stycznia gliwicki sąd rejonowy rozpoczął rozpoznawanie wniosku o delegalizację "Dumy i Nowoczesności". Złożył go w połowie lutego ub. roku starosta wodzisławski. Do postępowania zmierzającego do delegalizacji stowarzyszenia włączyła się także gliwicka prokuratura.

TOK FM PREMIUM