Pat ws. placu Solidarności w Gdańsku. Zdenerwowany Guzikiewicz na konferencji Dulkiewicz

Prezydent Gdańska apeluje do wojewody o zmianę decyzji, która dała "Solidarności" wyłączność na organizowanie uroczystości przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Dotyczy to 4 czerwca, kiedy miasto planowało uczcić tam pierwsze częściowo wolne wybory spotkaniem przy symbolicznym okrągłym stole.
Zobacz wideo

"Solidarność" Stoczni Gdańskiej uzyskała zgodę wojewody pomorskiego na organizację cyklicznych, całodobowych zgromadzeń na placu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku w dniach 10 kwietnia, 3 maja, 4 czerwca, 14 sierpnia i 11 listopada. Decyzja została wydana na okres trzech lat. - Celem każdego z cyklu zgromadzeń będzie uczczenie doniosłych i istotnych dla Rzeczypospolitej wydarzeń w formie zgromadzenia stacjonarnego - napisał wojewoda pomorski Dariusz Drelich w decyzji udostępnionej na stronie internetowej komisji zakładowej "S" Stoczni Gdańskiej. Wniosek o zgodę na cykliczne zgromadzenia złożył do wojewody wiceprzewodniczący stoczniowej "S" i radny PiS sejmiku pomorskiego Karol Guzikiewicz.

List do wojewody

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz skierowała w poniedziałek list do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha z prośbą o uchylenie decyzji ws. placu. - W liście piszę m.in. o tym, że Plac Solidarności to takiej clou naszej obywatelskości - z jednej strony istota naszej pamięci, a z drugiej strony bardzo mocna i głęboka tożsamość - mówiła Aleksandra Dulkiewicz na briefingu prasowym przed budynkiem Teatru Wybrzeże.

Na briefingu Aleksandry Dulkiewicz pojawił się niespodziewanie Karol Guzikiewicz ze stoczniowej Solidarności. Jak sam mówił, był "zdenerwowany". Po briefingu mężczyzna podszedł do prezydent Gdańska i zaproponował kompromis w tej sprawie. - Nie chcemy, żeby plac dzielił Polaków. Powinien być wolny od gry politycznej. Proponuję pani prezydent, żebyśmy wspólnie pilnowali, żeby nikt nie robił na nim wojny politycznej – mówił Guzikiewicz. Dulkiewicz odparła, że oczekuje od niego wycofania wniosku do wojewody pomorskiego ws. cyklicznych zgromadzeń.

TOK FM PREMIUM