Mamy za mało lekarzy. Średni wiek pediatry to 60 lat. W ginekologii za parę lat system się załamie

Lekarzy w Polsce jest zdecydowanie za mało. Z danych przedstawionych przez Naczelną Izbę Lekarską wynika między innymi, że onkologów pracujących w zawodzie jest w całej Polsce 900, a psychiatrów dzieci i młodzieży 375.
Zobacz wideo

Dane Naczelnej Izby Lekarskiej nie pozostawiają wątpliwości. - Lekarzy jest za mało. W niektórych specjalizacjach liczby przerażają. Na przykład 45 specjalistów od chorób płuc dziecięcych na cały kraj, 68 od gastrologii dziecięcej, 76 od endokrynologii dziecięcej, a cukrzyca u dzieci nie jest rzadka - wylicza Michał Bulsa, członek zarządu Porozumienia Rezydentów OZZL, przewodniczący komisji ds. młodych lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej.

W Szczecinie funkcjonuje tylko jedna poradnia endokrynologi dziecięcej. Pacjenci to nie tylko mieszkańcy tego ponad 400-tysięcznego miasta. - To zatrważające. Jeśli ktoś mieszka w Koszalinie, musi przyjeżdżać do Szczecina. Wielu lekarzy leczy tylko prywatnie, ale kolejki w prywatnych placówkach też są coraz dłuższe - podkreśla Bulsa. 

Lekarzy dramatycznie brakuje

Jak wskazuje nasz rozmówca, główny problem to wiek czynnych zawodowo lekarzy. - 20 procent to emeryci. Jakby poszli na emerytury, to nasz system z dnia na dzień się załamie. W pediatrii średni wiek lekarza to 60 lat. W ginekologii struktura wiekowa wygląda tak, że za 5-10 lat system się załamie - dodaje członek zarządu Porozumienia Rezydentów OZZL.

Ogromne poruszenie wywołała ostatnio informacja, że wraz z końcem marca znika ostatni ostrodyżurowy oddział psychiatryczny dla dzieci w Warszawie. Zatrudnieni tam specjaliści w grudniu ubiegłego roku zrezygnowali z pracy. Nie wytrzymali fizycznie i psychicznie. Od 1 kwietnia placówka zmieni profil. Będzie leczyła młodych pacjentów cierpiących m.in. na nerwicę lub anoreksję. Ostre przypadki psychiatryczne będą odsyłane do innych szpitali. 

 - U nas w Szczecinie też zamyka się oddziały, bo brakuje lekarzy na dyżury. Za mało jest na przykład specjalistów chorób wewnętrznych. Szczególnie to widać od dwóch lat. Padają też przychodnie, ambulatoria. Są w Polsce miejsca, gdzie przyjmuje jedna 70-letnia lekarka - mówi Michał Bulsa. Często starsi lekarze rezygnują z powodu informatyzacji i wtedy dla takiej miejscowości to jest prawdziwa tragedia.  

- Zwiększamy teraz nabory na studia medyczne, ale to nie wystarczy. Wykształcenie lekarza specjalisty trwa 12 lat  - podkreśla Bulsa.       

Porozumienie z rezydentami nierealizowane  

Dlaczego lekarzy jest za mało? Między innymi dlatego, że w czasach komunizmu nabory na studia medyczne zostały ograniczone. Po transformacji ustrojowej sytuacja się zmieniła, ale nie rozwiązało to problemu. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej wielu lekarzy zdecydowało się na wyjazd z kraju. - Pierwszy aspekt był finansowy. Ale teraz liczą się przede wszystkim warunki pracy. Wszyscy są przepracowani. Ja mam 30 lat, ale po 18 godzinach pracy - podczas 24-godzinnych dyżurów na Izbie Przyjęć - jestem najzwyczajniej zmęczony - mówi Michał Bulsa.

Nasz rozmówca wskazał, że nie są realizowane zapisy porozumienia, które lekarze rezydenci zawarli z ministrem zdrowia. Nie wprowadzono np. odpowiedniego finansowania asystentek medycznych, które miałyby przyjmować wraz z lekarzem pacjentów. Ich rola to spisywanie zaleceń lekarza - recept, zwolnień, skierowań na badania. Dzięki pracy asystentek medycznych dwa razy więcej pacjentów mogłoby być przyjmowanych przez lekarzy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (57)
W pediatrii średni wiek lekarza to 60 lat. W ginekologii za pięć, dziesięć lat system się załamie
Zaloguj się
 • sirseb

  Oceniono 9 razy 7

  a modlitwa i kropidlo nie pomagaja? dziwne.

 • macwies

  Oceniono 7 razy 7

  A na państwowych uczelniach tworzy się wydziały teologiczne...

 • iwanme

  Oceniono 5 razy 5

  Przede wszystkim u nas połowa pracy lekarza to biurokracja, wklepywanie do komputera historii choroby, przepisywanie x rzeczy w y systemach.
  Na zachodzie nie do pomyślenia bo czas lekarza jest zbyt cenny, kumpel w Austrii tylko dyktuje najpotrzebniejsze rzeczy na dyktafon, a resztą zajmują się pielęgniarki i asystentki medyczne.
  Tylko tam on robiąc specjalizacje zarabia 6.5k Euro, a asystenta pewnie koło 3k Euro. W Polsce młody lekarz ma 4k PLN brutto, a taka 'wykwalifikowana' asystentka po studiach to za taką kasę do pracy ponad 40h w miesiącu nie przyjdzie.

  Liczba lekarzy to jedno, ale organizacja ich pracy to osobna kwestia która jest zdecydowanie do poprawy. Mało się o tym mówi, ale lekarze nie uciekają tylko na zachód, spora cześć po prostu wybiera lepiej płatną i mniej stresującą pracę pozamedyczną.

 • stellar14

  Oceniono 5 razy 5

  NIECH WYJEŻDŻAJĄ!!! Albo zaczniecie szanować lekarzy, nie tylko finansowo, albo będzie was leczyć wet. Więc zanim gnidy pokroju Dorna powiedzą pokaż lekarzu co masz w garażu to niech się zastanowią

 • Kasia M

  Oceniono 4 razy 4

  Nie "bójta"żaby mamy katabasów pełno staruszki u nich będą sie leczyc,i sprawa załatwiona....

 • justas32

  Oceniono 3 razy 3

  Psychiatria dziecięca w Polsce już niemal nie istnieje. Za co PiS nas tak nienawidzi ? Przecież pozwalamy im kraść ...

 • oloros11

  Oceniono 3 razy 3

  system zalamal sie juz dawno ale powaznych rzeczu - jak sluzba zdrowia, oswiata pis nie naprawi - bio to nie przeklada sie na wladze - wyniki dopiero w nastepnycm pokoleniu - co to ich obchodzi

 • Sara S

  Oceniono 4 razy 2

  A kogo to obchodzi dobra zmiana polega na nachapaniu się swoich A po nas potop

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX