Jerzy Owsiak o "palaczach z Gdańska": Nie pali się książek! Gdyby ktoś zrobił to na moim podwórku...

Nie pali się książek! - wołał w czasie gali rozdania Nagrody Radia TOK FM Jerzy Owsiak, laureat Nagrody Specjalnej. Odniósł się do sytuacji z Gdańska, gdzie księża spalili m.in. książki o Harrym Potterze, książkę "Zmierzch", figurki słonia z podniesioną trąbą czy parasolkę z logo Hello Kitty.
Zobacz wideo

Jerzy Owsiak otrzymał Nagrodę Specjalną w czasie uroczystej Gali rozdania Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2018. - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dała nam znacznie więcej niż wartość medycznego sprzętu, inkubatorów, ultrasonografów, karetek, łóżek dla pacjentów i rodziców czuwających przy chorych dzieciach. Podarowała nam zaufanie, bezpretensjonalny, autentyczny entuzjazm i zaangażowanie młodych ludzi, których dzisiaj, po 27 latach, możemy już liczyć w milionach - mówiła w laudacji dziennikarka TOK FM, Anna Wacławik-Orpik

Owsiak, odbierając nagrodę, mówił o początkach WOŚP - o tym, jak zdecydowała się kwestia jej umiejscowienia w czasie roku, dlaczego wybrano zimę. A o sukcesie kolejnych finałów i całej idei powiedział, że w dużej mierze było to przypadek. 

Jerzy Owsiak o paleniu książek w Gdańsku

Szef WOŚP odniósł się również do sytuacji, do której doszło w Gdańsku. Księża w jednej z parafii spalili książki, amulety i figurki. Jerzy Owsiak przyznał, że początkowo nie wierzył w prawdziwość tych doniesień. - Do samego końca myślałem, że te trzy postacie, które były na pierwszym planie, po prostu wynajęły te ubrania i zrobiły coś, żeby nas może zdenerwować, żeby może więcej książek sprzedać. Ale jednak to była najbardziej okrutna prawda - mówił. Apelował, by wyrazić sprzeciw wobec takich działań. - Nie pali się książek! - wołał. I dodał wprost: Gdyby ktoś zrobił to na moim podwórku na ulicy Czerniakowskiej, dostałby po prostu po ryju!

Więcej o Nagrodzie i uroczystej Gali w relacji >>>

#NagrodaTOKFM

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (77)
Jerzy Owsiak o paleniu książek przez księży: Gdyby ktoś zrobił to na moim podwórku
Zaloguj się
 • kap_jeden

  Oceniono 16 razy 12

  tu powinien byc link do odsłuchania jego c a ł e j wypowiedzi,
  już rzadko który człowiek w tym kraju ma taki kręgosłup moralny i empatie połączoną z przywództwem
  ta c a ł a wypowiedż ma sens a jest trudna do znalezienia nawet dla prenumeratora tokfm

 • realistas

  Oceniono 12 razy 8

  Uderzenie księdza to obraza uczuć religijnych Polaka-katolika. Ksiądz to wyrocznia bo potrafi katolikom opowiadać, a tylko stąd czerpią oni wiedzę bo nie czytają książek.

 • hjezowska

  Oceniono 11 razy 7

  Gdybym to ja zrobila na wlasnej posesji zapewne mialabym na karku straz miejska to po pierwsze po drugie przeciez ksiazki mozna bylo dac za darmo ! np.na makulature itp.Wogole to rece opadaja .Jak to sie ma do obazow i figurek w kosciolach czy to nie jest wbrew I-wszemu przykazaniu .Mozna by tak pisac i pisac.A ja kocham ksiazki i jezeli biore z biblioteki to te ktore wymagaja malej naprawy to to robie.Toc to SREDNIOWIECZE brakuje tylko czrownic na stosie.

 • antypisiormax

  Oceniono 8 razy 6

  Obecny kościół w Polsce to żenujące dno i i życzę mu i tym drańskim biskupom /ci dobrzy mogą zostać ale po weryfikacji prawdziwej wiary i miołości do człowieka !!!/. aby jak najszybciej ZNIKNELI z zycia mojego kraju

 • uszatek_2

  Oceniono 17 razy 5

  BRAWO Jurek !!!!!! Cieszy mnie zawsze jakaś NORMALNA POSTAWA ZWYKŁEGO CZŁOWIEKA - i ty ją kolejny raz zamanifestowałeś . Niestety na świecie i w Polsce pojawia się często sporo ludzi o tzw."warzywności mózgu" , którzy utrudniają życie normalnie myślącym . Gratuluję wyróżnienia - bo było za co je otrzymać.

 • pachikun

  Oceniono 4 razy 4

  dobrze ze tylko pala ksiazki, nie zapominajcie ze dawniej palili ludzi - to jedna z najbardziej krwawych religii, ktora ma na sumieniu setki tysiecy zamordowanych ludzi, kazdy rozgarniety, ktory zna historie to wie.

 • kemor234

  Oceniono 10 razy 4

  Zamiast na tacę ... dla "wielkiej orkiestry świątecznej pomocy".

 • siekier35

  Oceniono 3 razy 3

  Jurek,nie martw się o książki,ci co je czytają mogą być następni.
  w pisokatolandzie jak i w medycynie bywa sporo dziwnych przypadków

 • a.sz

  Oceniono 9 razy 3

  Większość wpisów to emocjonalne podejście do hasła " palili książki"
  A tam palono maski , fetysze , ksiązki z gloryfikacją czarnej magii itp.
  Gdy Nergal palił Biblie to Owsiak " stulił pysk". Bo to jego bajka.
  Nie wolno palić publicznie nawet śmieci. Za to jest kara której poddał się ksiądz.
  Za zaśmiecanie języka miazmatami nienawiści Owsiak nie odpowie..
  To Wasza bajka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX