Protest rolników w Warszawie. Plac Zawiszy zablokowany

Zgodnie z zapowiedziami rolnicy zablokowali plac Zawiszy w centrum Warszawy. Zapewniają, że tym razem nie będą palić opon.
Zobacz wideo

W Warszawie ruszył protest rolników z AgroUni. Kierowcy muszą się przygotować na utrudnienia, bo demonstracja rozpoczęła się na placu Zawiszy, czyli na newralgicznym rondzie w centrum stolicy. 

Na razie na rondzie jest kilkuset rolników, ale kolejni cały czas przybywają.

Rozmawiającego z nimi reportera TOK FM zapewniali, że tym razem nie dojdzie do palenia opon. 

- Mamy być bardzo głośno. Chcemy zwrócić uwagę nie tylko rządzących, ale też społeczeństwa na nasze problemy - mówił jeden z protestujących. 

MIchał Kołodziejczak. lider AgroUnii, podkreślił, że rolnicy chcą pokazać, jak "mała liczba osób może zrobić "megautrudnienia" w Warszawie". "Tak jak u nas mała grupa polityków zrobiła nam utrudnienia w handlu w biznesie i we wszystkim innym" - powiedział. "Wszystkich warszawiaków serdecznie przepraszamy, ale niestety, nie możemy inaczej, nie mamy jak inaczej" - dodał.

Zgodnie z zapowiedziami protest rozpoczął się o 8. Plac Zawiszy jest nieprzejezdny dla samochodów,  autobusy mają zmienione trasy. Demonstracja ma potrwać do 13. Potem rolnicy mają przejść do Ronda Dmowskiego. Cała akcja skończy się zaś o 16. 

Protest rolników zablokuje centrum Warszawy. Stolica szykuje się na komunikacyjny koszmar

Wyrzucone jabłka i martwa świnia

Poprzedni protest rolników w Warszawie odbył się 13 marca. Protestujący zablokowali wówczas ten sam plac, palili opony, wyrzucili na jezdnie jabłka i martwą świnię. Demonstracja nie była zgłoszona od Urzędu Miasta - odbyła się jako zgromadzenie spontaniczne - i spowodowała znaczne utrudnienia komunikacyjne w stolicy. Po jej zakończeniu niektórzy z protestujących zostali zatrzymani przez policję. 

Kolejna akcja rolników odbyła się już bez blokowania warszawskich arterii. 20 marca AgroUNIA, zamiast wyrzucać jabłka na ulice, rozdawała je pod metrem Centrum, czym chciała zwrócić uwagę na swoje postulaty.

Zmiany w komunikacji

Podczas protestu i przemarszu w Warszawie zmienią się trasy autobusów i tramwajów, które będą kierowane na objazdy.

W rejonie zgromadzenia, na Ochocie, Woli i w Śródmieściu, na większych węzłach przesiadkowych (m.in. przy dworcu Warszawa Centralna, na rondzie Jerzego Waszyngtona), będą obecni informatorzy Zarządu Transportu Miejskiego. Na bieżąco będą przekazywać warszawiakom informacje o utrudnieniach spowodowanych protestem.

Na bieżąco informacje o zmianach będą publikowane także na stronie www.ztm.waw.pl oraz profilu Warszawskiego Transportu Publicznego na portalu Facebook.

TOK FM PREMIUM