Marek Falenta poszukiwany. Wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania Marka Falenty - poinformował Polską Agencję Prasową rzecznik KSP, Sylwester Marczak.
Zobacz wideo

Wystawienie Europejskiego Nakazu Aresztowania oznacza, że skazanego za aferę podsłuchową Marka Falentę poszukują nie tylko polskie służby.

W marcu Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o wydaniu za biznesmenem listu gończego, po tym, jak Marek Falenta nie stawił się do więzienia. Jest skazany na 2,5 roku więzienia.

Obrońcy biznesmena złożyli kasację do Sądu Najwyższego, czekają także na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, do którego w styczniu ubiegłego roku trafił wniosek o ułaskawienie Falenty.

Politycy opozycji w wypowiedziach medialnych sugerowali, że służby celowo nie przykładały się do poszukiwań Marka Falenty. Opieszałość działania policji krytykował też w radiu TOK FM były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. - Jest w tym coś zaskakującego, że osoba, nad którą ciąży wyrok sądowy w takiej sprawie, a dzięki działaniom dziennikarzy jest podejrzana, że nie wyjawiła całej prawdy o procederze i zleceniodawcach, że taki człowiek po wyroku sądowym znika z Polski i nikt go nie pilnuje - mówił w rozmowie z Karoliną Lewicką.

Afera podsłuchowa

Afera podsłuchowa, za którą stał Marek Falenta, została ujawniona w 2014 roku, przez tygodnik "Wprost". Sprawa dotyczyła nagrywania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. na zlecenie biznesmena w warszawskich restauracjach osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. Nagrano m.in. ówczesnych ministrów: Bartłomieja Sienkiewicza, Radosława Sikorskiego, Elżbietę Bieńkowską, ale także Mateusza Morawieckiego. Obecny premier, przypomnijmy, był wtedy prezesem banku BZ WBK, zasiadał też w Radzie Gospodarczej przy Premierze Donaldzie Tusku. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM