Strajk nauczycieli. ZNP jest już pewne, że protest zacznie się w poniedziałek. "Niedzielne rozmowy to tylko ostatni gest"

Strajk nauczycieli w poniedziałek będzie - stwierdziła na antenie TOK FM przedstawicielka Związku Nauczycielstwa Polskiego Dorota Obidniak. Tłumaczyła też, dlaczego, jej zdaniem, niedzielne rozmowy nie mogą już nic tu zmienić.
Zobacz wideo

Zdaniem Doroty Obidniak, piątkowa propozycja przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego Doroty Gardias, by rozmowy mogłyby się odbyć jeszcze w niedzielę po godz. 18, była tylko gestem. - Ona była dość niefortunna. Wyobraźmy sobie, że rozpoczynają się jakieś rozmowy w niedzielę po południu, a kończą się w nocy. To kto ma tych nauczycieli gotowych na strajk informować o tym, że zmieniła się decyzja? To była próba, ostatni gest pokazania, że jest wola rozmawiania i powrotu do negocjacji - wyjaśniła Obidniak.

W podobnym tonie wypowiadał się gość Analiz TOK FM Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych, czyli jednej z trzech centrali związkowych reprezentujących nauczycieli. Propozycje rządu są nie do przyjęcia i nie ma mowy o tym by odwołać zaplanowany na poniedziałek strajk nauczycieli - mówił. Jego zdaniem porozumienie nie jest niemożliwe, ale trzeba spełnić pewne warunki. - To co wydarzyło się dzisiaj do południa przekreśliło szansę na zawarcie porozumienia - dodał Wittkowicz. 

Strajk nauczycieli. Piątkowy pat

Rządowa strona negocjacyjna, na czele z Beatą Szydło, prowadziła od kilkunastu dni dialog z nauczycielskimi związkami zawodowymi w ramach Prezydium Rady Dialogu Społecznego. W piątek zaproponowano nowy kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli, obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy.

- Podczas piątkowych rozmów strona rządowa przedstawiała konfrontacyjną ofertę polegającą na radykalnym zwiększeniu pensum (od 25 do 33 proc.), połączoną ze wzrostem średniego (czyli wirtualnego) wynagrodzenia do roku 2023 r. - oceniono we wspólnym komunikacie ZNP i FZZ. - Dotychczasowe propozycje rządu nie dają podstaw do odwołania strajku w ramach legalnie toczącego się sporu zbiorowego. Strajk rozpocznie się od 8 kwietnia 2019 roku - głosi popołudniowy komunikat podpisany przez prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza i szefa Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomira Wittkowicza.

TOK FM PREMIUM