Strajk nauczycieli. Rząd zaproponował związkowcom kolejne spotkanie

Rozmowy zaplanowano na niedzielę na 19. To tuż przed planowanym przez nauczycieli strajkiem.
Zobacz wideo

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że strona rządowa zaproponowała centralom związkowym kolejne spotkanie. Miałoby się ono odbyć w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w niedzielę o 19. 

"Przedstawiciele rządu zaproponowali kolejne spotkanie z centralami związkowymi w celu przedstawienia na piśmie propozycji, która została zaanonsowana w piątek" – powiedział Dworczyk.

ZNP zwraca uwagę, że rozmowy odbędą się pod ogromną presją czasu. Ogólopolski strajk nauczycieli ma się bowiem rozpocząć w poniedziałek 8 kwietnia.

Z kolei Beata Szydło przekonuje, że jest gotowa do rozmów nawet wcześnie rano. 

Pat po ostatnich rozmowach

Ostatnie rozmowy rządu z nauczycielami odbyły się w piątek (5 kwietnia) i nie przyniosły rezultatu.

Strona rządowa przedstawiła związkowcom zupełnie nową propozycję, opierającą się na podwyższeniu pensum. Obecnie wynosi ono 18 godzin. Propozycja rządu przewidywała, że pensum byłoby podnoszone cyklicznie co roku wraz ze wzrostem wynagrodzeń aż do osiągnięcia pułapu 22 lub 24 godzin pracy przy tablicy w 2023 roku. W wariancie podwyższenia pensum do 22 godz. podwyżki dla nauczyciela dyplomowanego mają być realizowane stopniowo. W 2023 roku miałby on zarabiać oponad 7,5 tys. złoytych. W wariancie pensum 24 godzin w 2023 roku miałby on z kolei zarabiać ponad 8 tys. złotych.  

Strajk nauczycieli. Propozycje rządu? "To wrzucenie granatu na sam koniec"

Związkowcy nie przyjęli propozycji. Ich zdaniem nie rozwiązuje ona problemu i będzie prowadzić do zwolnień kady nauczycielskiej.

Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, która przewodniczy Radzie Dialogu Społecznego, powiedziała w piatek, w przerwie rozmów rządu z nauczycielskimi związkami zawodowymi, że z powodu braku porozumienia zaproponowała stronom, że "jeżeli któraś z nich będzie miała propozycję, to możemy wznowić rozmowy w niedzielę o godz. 18.00".

Strajk nauczycieli 

Termin zapowiedzianego przez nauczycieli protestu (8 kwietnia) zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty, a 6 maja powinny rozpocząć się matury. Strajk nauczycieli ma trwać do odwołania. 

DOSTĘP PREMIUM