Marsz Równości w Gnieźnie zakazany przez prezydenta z PO

Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, zakazał organizacji 13 kwietnia Marszu Równości. Decyzja dotyczy też innych zgłoszonych tego dnia zgromadzeń.
Zobacz wideo

W najbliższą sobotę w Gnieźnie miał się odbyć pierwszy w historii miasta Marsz Równości. Tego samego dnia - również na trasie marszu i w tych samych godzinach, w których miał się odbywać - zgłoszono kilkanaście innych zgromadzeń. Zrobili to między innymi działacze Młodzieży Wszechpolskiej.

W poniedziałek - jak informuje poznańska "Wyborcza" - prezydent Gniezna Tomasz Budasz (PO) zakazał Marszu Równości i innych zgłoszonych tego dnia zgromadzeń. - Należy założyć, że w jednym miejscu i czasie spotkają się ze sobą bardzo zantagonizowani przedstawiciele różnych grup społecznych, m.in. zwolennicy środowisk LGBT, a także grupy radykalno-prawicowe, kibicowskie i tym podobne. (...) I właśnie w obawie o zdrowie i życie oraz bezpieczeństwo, mienie mieszkańców i gości jako prezydent, czyli osoba odpowiedzialna za porządek społeczny, postanowiłem nie wydać zgody na żadne z tych zgromadzeń – tłumaczył prezydent.

Organizatorzy Marszu Równości zapowiadają, że odwołają się od tej decyzji do sądu.

DOSTĘP PREMIUM