Rybnik. Strajk w szpitalu? Rozpoczęło się referendum

Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku walczą o 800 złotych brutto podwyżki. W placówce rozpoczęło się referendum strajkowe.
Zobacz wideo

Jak poinformował Piotr Rajman z Solidarności, do godz. 10 w referendum wzięło udział około 18 proc. z 1300 uprawnionych do głosowania pracowników (chodzi o tych zatrudnionych na umowę o pracę). 

Referendum, które ma potrwać do przyszłego czwartku, to kolejna odsłona protestu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku. Spór zbiorowy w tej placówce rozpoczął się w maju 2018 roku. Uczestniczą w nim wszystkie organizacje związkowe z wyjątkiem Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Wcześniej przed szpitalem zorganizowana została demonstracja, w której wzięło udział kilkaset osób. W październiku zeszłego roku strona związkowa podpisała z pracodawcą porozumienie płacowe, które zakończyło strajk i gwarantowało spełnienie części postulatów. Problemami placówki zajęła się także Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach.

- W wyniku tych działań 24 października udało się podpisać porozumienie, dzięki któremu płace zasadnicze wzrosły o 400 zł brutto. Postanowiliśmy zakończyć strajk i zawiesić spór zbiorowy do 28 lutego. Nasz postulat w sporze zbiorowym to podwyżki płac o 1200 zł brutto. W październiku wywalczyliśmy 400 zł, teraz walczymy o pozostałe 800 zł - wyjaśniał Rajman i dodawał, że pracownicy są coraz bardziej zniecierpliwieni. - Domagają się zdecydowanych działań. Dlatego postanowiliśmy zorganizować referendum strajkowe. Pracodawca wyznaczył terminy kolejnych rozmów płacowych dopiero po tym, jak poinformowaliśmy o głosowaniu w sprawie strajku - powiedział reporterce TOK FM Piotr Rajman.

Związkowcy: Podwyżek nie było od 10 lat

Jak zaznaczają związkowcy, w szpitalu zbiorowych podwyżek nie było od 10 lat. A w tym czasie płaca minimalna wzrosła o blisko 90 procent. W 2008 roku fizjoterapeuta zatrudniony w rybnickim szpitalu zarabiał 2400 zł brutto, a płaca minimalna wynosiła w tym czasie 1126 zł brutto. W 2018 roku pensja fizjoterapeuty w dalszym ciągu wynosił 2400 zł brutto, ale płaca minimalna wzrosła do 2100 zł.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Szpitalu w Rybniku u progu strajku? Ruszyło referendum
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 2 razy 2

  Wypadalo by przy okazji wspomniec tak tylko z dziennikarsskiego obowiazku iz po trzech latach PIS praktycznie oddluzyl szpitale, ale oczywiscie tak tylko napisalem bo prxeciez wiem ggzie to napisalem na postubeckim forum

 • justas32

  Oceniono 2 razy 0

  Lekarze ! Pielęgniarki ! Salowe ! Nie strajkujecie -to nic nie macie ...

 • pardonsik

  Oceniono 6 razy 0

  Za prace w światowej stolicy zanieczyszczenia i smrodu to należy im się co najmniej dwa razy tyle ... Serio podziwiam ludzi którzy uparcie mieszkają w takich miejscach ...

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 0

  Kurdupel siedzi i zaciera rączki...

 • rozterka47

  Oceniono 3 razy -1

  Ludzie godzili się z mniejszymi zarobkami czy podwyzkami z uwagi na trudności budżetowe i znaczne zadłużenie państwa , dopoki PIS nie pokazal , że można miliardy skierowac do ludzi i dalej się zapożyczać ,
  ale zamiast w pierwszej kolejnosći dać podwyzki pracującym to porozdawał miliardy socjal i to bez zadnych sensownych kryteriów , o miliardach płynących na krk nie wspomnę.

  Więc nie ma się , co dziwić że coraz więcej ludzi jest na maksa wkurzonych , nie tylko pracowników budżetówki ale i przedsiębiorców , szczególnie małych , ktorzy są obciązani coraz większymi kosztami i datkami na państwo , i to glównie na rozdawnictwo socjalne .

 • rozterka47

  Oceniono 3 razy -1

  Tak ma większośc pracowników budżetówki , rosna tylko najniższe wynagrodzenia , tym samym pracownicy lepiej wykształceni , z wiekszym doświadczeniem , specjaliści stoją w zasadzie w miejscu . Za chwilę wszyscy bedą zarabiać po równo na poziomie pań sprzątających .

 • atyn

  Oceniono 2 razy -2

  Czesać do spodu PISiorów. Krowy i świnie dostają więc i dla służby zdrowia spadnie.

 • 1234qwerty

  Oceniono 2 razy -2

  To na SOR strach tam iść.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX