Strajk nauczycieli. Fiasko kolejnych rozmów związków z rządem. "Strona rządowa nie ma woli"

Strona związkowa odrzuciła nasze propozycje; oferta porozumienia jest wciąż aktualna, jesteśmy gotowi do dalszych rozmów - powiedziała po wtorkowych rozmowach ze związkami zawodowymi nauczycieli wicepremier Beata Szydło.
Zobacz wideo

Strajk nauczycieli trwa w polskich szkołach od poniedziałku. Jest bezterminowy. W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie po godz. 15 rozpoczęło się kolejne spotkanie przedstawicieli strony rządowej i central związkowych poświęcone sytuacji w oświacie. Rozmowy trwały ponad godzinę i nie zakończyły się porozumieniem. - Strona związkowa odrzuciła nasze propozycje; oferta porozumienia jest wciąż aktualna, jesteśmy gotowi do dalszych rozmów - powiedziała wicepremier Beata Szydło

- Zaproponowaliśmy również rozmowę o drugiej części tego porozumienia, czyli o nowym kontrakcie społecznym i skróceniu okresu dochodzenia do tych maksymalnych wynagrodzeń, które w wyniku tej zmiany w systemie wynagradzania mogłyby być osiągnięte. Pierwotnie proponowaliśmy w 2023, a w tej chwili mówmy o roku 2022 czy 2021 r. - powiedziała Szydło. - Tak jak powiedziałam, najważniejsze są w tej chwili egzaminy. Oferta podpisania porozumienia ze stroną rządową jest wciąż aktualna. Jesteśmy też otwarci na rozmowę na temat zmiany systemu wynagradzania - dodała.

Strajk nauczycieli kontynuowany 

Zaproponowaliśmy kolejne rozwiązanie, które jest wyjściem naprzeciw propozycjom rządu – powiedział we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz po spotkaniu ze stroną rządową w CPS "Dialog".

- Jeżeli strona rządowa chciała dzisiaj z nami rozmawiać to byliśmy absolutnie przekonani co do tego, że pojawią się propozycje, które będą choćby korespondowały z tym, o czym mówią związki zawodowe – powiedział Broniarz.

Poinformował, że strona związkowa zaproponowała nowe rozwiązania. - Chcąc ten pożar ugasić, chcąc zniwelować poczucie napięcia zaproponowaliśmy kolejne rozwiązanie, które odnosi się do kalendarza 2019 r. Było wyjściem naprzeciw propozycjom rządu w kontekście ustawy budżetowej. Nie przyjmujemy do wiadomości faktu, że jesteśmy w trakcie realizacji budżetu, bo przypomnę po raz kolejny – kiedy budżet został już podpisany, dwa tygodnie później ni stąd ni zowąd znalazło się ponad 21 mld zł – podkreślił.

Dodał, że ZNP i FZZ podtrzymują swoją decyzje o kontynuacji strajku. Podziękował wszystkim pracownikom oświaty, którzy przyłączyli się do strajku za "poświęcenie i gest odwagi".

Egzamin gimnazjalny zagrożony

Wciąż nie wiadomo - czy wszyscy uczniowie będą mogli przystąpić od środy do egzaminu gimnazjalnego.

Czytaj także: Egzamin gimnazjalny 2019 w cieniu strajku nauczycieli. Gdzie ma się odbyć, a gdzie mogą być problemy?

Tymczasem resort edukacji informuje, że "już kilka tysięcy osób z kwalifikacjami pedagogicznymi zgłosiło się do pomocy w zespołach egzaminacyjnych i nadzorujących". Do kuratorów oświaty wciąż napływają kolejne zgłoszenia od osób, które pozytywnie zareagowały na apel ministerstwa.

Strajk nauczycieli. Czego chcą nauczyciele, a co proponuje im rząd? 

Zaczęło się od tysiąca podwyżki dla każdego nauczyciela - z takim postulatem wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego. W toku trwających od miesięcy rozmów zmieniały się i żądania związkowców, i zaprezentowane dopiero niedawno propozycje rządu. Więcej czytaj tutaj. 

DOSTĘP PREMIUM