Ponad 350 tys. gimnazjalistów ma zacząć egzamin. Dyrektorzy szkół do ostatniej chwili szkolą członków komisji

Egzamin gimnazjalny ma zacząć się o 9. Wpływ na jego przebieg może mieć trwający od poniedziałku strajk nauczycieli. Ale kuratoria i prezydenci wielu miast zapewniają, że udało się skompletować obsadę niezbędną do przeprowadzenia egzaminów.
Zobacz wideo

Testem z języka polskiego zaczynają się egzaminy gimnazjalne. Do sprawdzianu ma dziś przystąpić ponad 350 tysięcy uczniów z 7 tys. szkół w całym kraju. Sprawdzian odbywa się w trzecim dniu strajku nauczycieli. Jak informowało wczoraj ZNP, w akcji strajkowej uczestniczy niemal 75 proc. szkół publicznych.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk pytany w RMF FM, czy egzaminy odbędą się w całej Polsce powiedział: "Dzisiaj rzeczywiście we wszystkich 16 województwach rozpoczną się egzaminy, chyba że wydarzą się jakieś ekstraordynaryjne sytuacje, ale liczymy, że do niczego takiego nie dojdzie". Jak dodał, ostatnie dni to była "wojna nerwów". - Trzeba podziękować przede wszystkim ponad 5 tys. osób, nauczycieli, którzy zgodzili się, aby zasiadać w komisjach nadzorujących - oświadczył Dworczyk.

Kuratoria i prezydenci wielu miast twierdzą, że udało się skompletować obsadę niezbędną do przeprowadzenia sprawdzianów. Jeszcze wczoraj co trzecia szkoła w Bydgoszczy nie miała komisji egzaminacyjnych. Dziś już wiadomo, że egzamin odbędzie się we wszystkich placówkach. Także w Szkole Podstawowej nr 31, w której strajkują wszyscy nauczyciele - i żaden z nich nie weźmie udziału w egzaminach.

Egzaminy powinny odbyć się też we wszystkich szkołach w Poznaniu i Warszawie, o czym informowały władze tych miast. 

Czytaj też: Strajk nauczycieli. Fiasko kolejnych rozmów związków z rządem. "Strona rządowa nie ma woli">>>

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik zapewnił we wtorek, że ze strony jego instytucji wszystko jest gotowe do przeprowadzenia egzaminów. - Z naszej strony wszystko, jak co roku, jest już gotowe: arkusze wydrukowane, gotowe do wysyłki, jutro zgodnie z wszystkimi procedurami będą dostarczone do szkół - powiedział.

Szkolenia komisji do ostatniej chwili

Jak relacjonują reporterzy TOK FM, m.in. z Wrocławia, dyrektorzy szkół nie mają czasu na informowanie dziennikarzy, bo... do ostatniej chwili przeprowadzają szkolenia ochotników (w tym emerytów), którzy zgłosili się do komisji egzaminacyjnych.

"W gimnazjum nr 29 dopiero przed chwilą (godz. 8) skończyło się szkolenie komisji egzaminacyjnej. Skład: rodzice i emeryci. Wicedyrektor powiedział, że dzieci ich nie znają, wszyscy obcy. To wielki stres. Dla wszystkich" - informowała na Twitterze reporterka TOK FM Małgorzata Waszkiewicz

W ubiegłym tygodniu minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nim w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne. Według MEN jest to odpowiedź na prośby dyrektorów szkół. Ministerstwo poinformowało, że kilka tysięcy osób z kwalifikacjami pedagogicznymi już się zgłosiło do pomocy w zespołach egzaminacyjnych i nadzorujących, a kolejne zgłoszenia napływają.

Na egzaminie gimnazjalnym w pierwszym dniu, czyli dzisiaj, będzie sprawdzana wiedza humanistyczna uczniów. W czwartek będzie egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w piątek test z języka obcego.

DOSTĘP PREMIUM