Gniezno. Sąd uchyla decyzję prezydenta o zakazie Marszu Równości

Marsz Równości w Gnieźnie może się odbyć. - Prawo do pokojowych zgromadzeń zaliczane jest do wolności konstytucyjnych. Podstawowym obowiązkiem władzy publicznej jest umożliwienie zorganizowania takiego zgromadzenia i zapewnienie jego bezpiecznego przebiegu - powiedziała sędzia Katarzyna Jelewska-Sterczała.
Zobacz wideo

Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił decyzję prezydenta Gniezna, który zakazał Marszu Równości. - Prawo do pokojowych zgromadzeń zaliczane jest w Polsce do wolności konstytucyjnych - stwierdziła sędzia Katarzyna Jelewska-Sterczała. Prezydent Gniezna może się odwołać od decyzji sądu. Marsz i zgłoszone kontrdemonstracje zaplanowane są na sobotę 13 kwietnia

W poniedziałek prezydent Gniezna Tomasz Budasz (PO) zakazał Marszu Równości i innych zgłoszonych tego dnia zgromadzeń. - Należy założyć, że w jednym miejscu i czasie spotkają się ze sobą bardzo zantagonizowani przedstawiciele różnych grup społecznych, m.in. zwolennicy środowisk LGBT, a także grupy radykalno-prawicowe, kibicowskie i tym podobne. (...) I właśnie w obawie o zdrowie i życie oraz bezpieczeństwo, mienie mieszkańców i gości jako prezydent, czyli osoba odpowiedzialna za porządek społeczny, postanowiłem nie wydać zgody na żadne z tych zgromadzeń – tłumaczył prezydent.

Zdaniem Pawła Knuta, pełnomocnika organizatorów Marszu Równości w Gnieźnie, taka argumentacja nie usprawiedliwia zakazu marszu, bo wszystkie wskazane zagrożenia nie pochodzą od organizatorów ani uczestników marszu.

DOSTĘP PREMIUM